ویکی‌کتاب:خودآموز/راهنمایی برای پروژه کلاسی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ویکی‌کتاب جامعه‌ای است برای با هم نوشتن درسنامه‌ها و راهنماهای آموزشی. از این رو برای پروژه‌های دسته‌جمعی به طرز منحصر به فردی مناسب است. تا کنون پروژه‌های مختلفی در ویکی‌کتاب انجام شده‌اند و همه موفق بوده‌اند.

در ادامه راهنمایی‌هایی را به شما برای انجام دادن پروژه‌های کلاسی و گروهی ارائه می‌دهیم. مهم است که رهبر گروه یا آموزگار کلاس این صفحه را به طور کامل بخواند، همچنین خواندن بعضی از بخش‌های این صفحه برای دانش‌آموزان (شرکت کنندگان) نیز مفید است. ویکی‌کتاب یک جامعه فعال است و پروژه شما با تعامل جامعه ممکن است به جایی برسد که معلوم نیست.

شروع کردن یک پروژه کلاسی[ویرایش]

اصولا وقتی شما اقدام به برگزاری یک پروژه کلاسی می‌کنید بایستی حتما هدف از پروژه را مشخص کنید: عنوان کتاب‌(ها) چه باشد؟ کتاب‌(ها) شامل چه موضوعات و محتوایی باشد؟ کتاب‌تان تا چه عمقی را پوشش بدهد؟ مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ به تمام این پرسش‌ها باید پیش از آنکه کلاس‌تان شروع به کار کند، پاسخ بدهید تا نظم کارها حفظ شود. اگر اعضای کلاس به صورت همزمان بر روی یک فصل از کتاب دارند کار می‌کنند، یا اگر بخش‌هایی (مثل واژه‌نامه) در کتاب وجود دارند که در هنگام نوشتن هر فصل باید مورد توجه قرار گیرد، بایستی برای هر فصل یک طرح کلی ارائه کنید.

ثبت نام کردن شرکت کنندگان[ویرایش]

تمام کسانی که در یک پروژه کلاسی شرکت می‌کنند علی الخصوص رهبر گروه یا آموزگار کلاس بایستی در ویکی‌کتاب ثبت نام کنند. وقتی یک نفر حساب کاربری برای خود ایجاد می‌کند یک صفحه کاربری به او تعلق خواهد گرفت که در آن می‌تواند مشخصات خود را بنویسد، در صفحه بحث کاربر پیام‌هایی که سایر کاربران برای او می‌فرستند نوشته می‌شود، همچنین در مشارکت‌ها تمام مشارکت‌هایی که کاربر مورد نظر انجام می‌دهد ثبت خواهد شد. آموزگاران دوره بایستی به مشارکت‌ها توجه کنند، زیرا به کمک آن متوجه می‌شوند هر کاربر در طول دوره چقدر کار کرده است. با این حال آموزگاران بایستی دقت داشته باشند تمام آنچه در فهرست مشارکت‌ها ثبت می‌شود ممکن است کار خود مشارکت کننده نباشد و از جای دیگر کپی پیست کرده باشد. از این رو آموزگار بایستی مراقب باشد که مشارکت کنندگان در پروژه دست به سرقت ادبی نزنند.

درجه‌بندی کردن[ویرایش]

ویکی‌کتاب نمی‌تواند به شما که آموزگار کلاس هستید بگوید چه نمره‌ای به دانش‌آموزتان بدهید. با این حال اگر شما آموزگار کلاس هستید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

درک کردن جامعه ویکی‌کتاب[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌کتاب[ویرایش]

ویکی‌کتاب توسط گروهی از کاربران داوطلب، نویسنده و ویراستار اداره می‌شود. این افراد در پروژه کلاسی به شما کمک خواهند کرد و ممکن است با اعضای شما تماس بگیرند به آن‌ها خوشامد بگویند یا توصیه‌هایی کنند. به علاوه اگر شما سوالی داشتید می‌توانید در میز تحریر بپرسید. گاهی اوقات نیز ممکن است جامعه از شما یا یکی از دانشجویان شما سوال بپرسند. همچنین اگر ویرایش‌های یک دانشجو کمی عجیب باشدممکن است یک داوطلب ویکی‌کتاب آن را تصحیح کند.

محتوای آزاد[ویرایش]

مطالب ویکی‌کتاب محتوای آزاد است به این معنی که هر کاربر آزاد است تقریبا هر صفحه‌ای را در هر زمانی ویرایش کند.

یافتن مواد آموزشی[ویرایش]

هر زمان نیاز بود می‌توانید راهنمایی بگیرید[ویرایش]

ویکی‌کتاب جای بزرگی است و پرسش‌های گوناگونی برای افراد درباره نحوه انجام دادن کارها و اینکه چرا یک کار به نحو خاصی انجام می‌شود پیش می‌آید.

اگر می‌خواهید ابزارها و صفحات پیشنهادی ما را ببینید به ورودی کاربران بروید. در این صفحه راهنماها و منابعی برای شما پیشنهاد شده است.

برا ی مشاهده تمام سیاست‌ها و رهنمودهایی که در ویکی‌کتاب استفاده می‌شوند به این صفحه بروید.

اگر با زبان نشانه‌گذاری ویکی (ویکی‌متن) مشکل دارید از یکی از مدیران سوال کنید.

اگر برای مقابله با خرابکاری به کمک نیاز دارید از یکی از مدیران درخواست کنید.

اگر پیشنهاد، نظر یا هر پرسشی دارید می‌توانید در میز تحریر بنویسید.

تبدیل شدن به بخشی از جامعه ویکی‌کتاب[ویرایش]