ویکی‌کتاب:خودآموز/مبارزه با خرابکاری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

هرزنگاری وقتی است که گروه‌های بیرونی سعی بر این دارند که از ویکی‌کتاب به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده کنند. هرزنگاران اغلب از نرم‌افزار استفاده می‌کنند و پیوند وبگاه‌های تجاری خودشان را در صفحات مختلف ویکی‌کتاب قرار می‌دهند.

خرابکاران انگیزه مالی ندارند. آن‌ها با افرودن محتوا و صفحات نامناسب این پروژه را خراب می‌کنند.

انواع خرابکاری‌ها[ویرایش]

تا کنون خرابکاری‌ها در انواع مختلفی در ویکی‌کتاب اتفاق افتاده است. بعضی انواع خرابکاری از دید ابزارهای فنی مخفی مانده‌اند. بعضی انواع خرابکاری با گذشت زمان از رواج‌شان کاسته شده است. بعضی از انواع خرابکاری گذری هستند. نسبت به گذشته هم اکنون خرابکاری‌ها در ویکی‌کتاب بسیار کاهش یافته‌اند. با این حال این مشکلی است که هرگز از بین نخواهد رفت و مدیران و گشت‌زبان همیشه بایستی مراقب باشند.

خرابکاری‌های بی‌ادبی

در این نوع خرابکاری، یک ویرایشگر نابالغ درباره سایر افرادی که از دنیای آفلاین می‌شناسند مطالب نامربوطی را درج می‌کنند. اغلب پیش خودشان این کار را سهل می‌انگارند که دشنام‌های خودشان را نسبت به یک شخص در یک صفحه «رسمی» بنویسند.

خرابکاری تصاویر

این خرابکاری وقتی است که عکسی مستهجن یا نامناسب وارد ویکی‌کتاب شود یا از عکس‌های ناجور قبلی برای صفحات ویکی‌کتاب استفاده شود. اگرچه این نوع خرابکاری بسیار شایع است ولی به یمن ابزارهای کارآمد دست خرابکاران کوتاه شده است.

خرابکاری انتقال صفحه

ممکن است کسانی اقدام به انتقال صفحات به عنوانی نامناسب کنند. در صورت مشاهده چنین خرابکاری‌هایی بایستی آن‌ها را واگردانی نمایید.

خرابکاری حمله به شخص

این نوع خرابکاری به معنی حمله به یکی از کاربران ویکی‌کتاب است که خود می‌تواند شامل خرابکاری تصاویر، خرابکاری انتقال صفحه، الخ باشد.

خرابکاری «آیا این واقعی است؟»

خرابکاری خالی کردن صفحه

این خرابکاری وقتی است که کاربر بخشی یا کل صفحه را حذف کند.

خرابکاری خلاصه ویرایش

نگهبانی در برابر خرابکاری‌ها[ویرایش]

ویکی‌بان‌ها تغییرات اخیر را بررسی می‌کنند و تلاش‌شان در جهت یافتن خرابکاری‌ها است. عده‌ای دیگر از کاربران نیز از طریق IRC بر خرابکاری‌ها نظارت می‌کنند.

مبارزه با خرابکاری[ویرایش]

در صورتی که خرابکاری‌ها با واگردانی درست نشود باید کاربر(ان) خرابکار را بست.

قطع دسترسی (بستن)[ویرایش]

بستن (بندایش) یک سلاح ضروری برای مبارزه با خرابکار است. با این حال به هیچ عنوان نباید کاربری را که خرابکاری نکرده است بست. قطع دسترسی (بستن) کاربران می‌تواند در روحیه آن‌ها اثر مخرب بگذارد. به همین دلیل جز در موارد مشهود کاربر را قطع دسترسی نکنید.

مدت زمان بستن[ویرایش]

مدیر است که دربارع مدت زمان بستن کاربر خاطی تصمیم می‌گیرد.