ویکی‌کتاب:خودآموز/ویکی‌کتاب چیست؟

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برو به ...

ویکی‌کتاب چیست؟[ویرایش]

ویکی‌کتاب وبگاهی است حاصل تلاش جمعی کاربران از سراسر جهان که با همدیگر کار می‌کنند تا در زمینه موضوعات گوناگون درسنامه و انواع دیگر جزوات آموزشی را بنویسند. ویکی‌‌کتاب پروژه‌ای از بنیاد ویکی‌مدیا است که توسط بنیاد ویکی‌مدیا همان گروهی از انسان‌ها که ویکی‌پدیا را به اجرا درآورده‌اند پیاده‌سازی شده است. شما می‌توانید در هر زمان این صفحه و همه صفحه‌های شبیه به این صفحه را ویرایش کنید. این اصل پایه‌ای ویکی‌کتاب است. همه کسی می‌تواند ویرایش کند.

تاریخچه[ویرایش]

پروژه ویکی‌کتاب از سال ۸۳ شروع به کار کرد و اکنون به یکی از بزرگ‌ترین وبگاه‌های ای‌بوک جهان تبدیل شده است. در صفحه ویکی‌کتاب:خوش آمدید می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره ویکی‌کتاب به دست آورید. در زمان آغاز به کار پروژه، فراز و نشیب‌های زیادی وجود داشت که خدا را شکر اکنون دیگر از میان رفته‌اند. ویکی‌کتاب حجم زیادی ایبوک پیرامون موضوعات مختلف دارد و یک جامعه کاربری‌ای دارد که داوطلبانه حاضرند در آن بنویسند و از آن نگاهداری کنند.

جامعه تعاملی[ویرایش]

ویکی‌کتاب یک جامعه آنلاین کاملا تعاملی است. بسیاری از اعضای ویکی‌کتاب ناشناس هستند از این نظر که هیچ اطلاعاتی راجع به خودشان نداده‌اند یا اگر داده‌اند اندک است. ویکی‌کتاب دارای یک سازمان تصمیم‌گیری دولتی یا متمرکز نیست بلکه هر تصمیمی تنها از سوی کاربران و از طریق بحث، توافق و اجماع گرفته می‌شود. تمام تغییرات توسط داوطلبان سخت‌کوش ما انجام می‌شود. باز تکرار می‌کنیم: هر کسی می‌تواند هر زمانی تقریبا هر صفحه‌ای را ویرایش کند، اغلب به صورت ناشناس و هیچ سازمانی نظارت نمی‌کند که کارها به خوبی به پیش برود. ممکن است شگفت‌زده شوید که اصلا چطور چنین پروژه‌ای می‌تواند عملی شود؟ چطور همه چیز خوب پیش می‌رود و پروژه به جلو می‌رود؟

جواب در یک واژه است و آن جامعه داوطلب است، جامعه‌ای که در ادامه بیشتر از آن توضیح خواهیم داد و جامعه ویکی‌کتاب نامیده می‌شود.

ویکی چیست؟[ویرایش]

ویکی یک واژه مشتق یافته از «ویکی‌ویکی» در زبان هاوایی است که معنی آن «تند» یا «سریع» است. ویکی به برنامه‌ای گفته می‌شود که کاربران به کمک آن می‌توانند به سرعت محتوا ایجاد کنند. تقریبا در همه صفحه‌های یک ویکی دکمه ویرایش وجود دارد.

ویکی‌متن[ویرایش]

صفحه‌ها در ویکی‌کتاب با فرمتی ویژه به نام «ویکی‌متن» نوشته شده‌اند. ویکی‌متن از بسیاری جنبه‌ها شبیه به اچ‌تی‌ام‌ال است و در برخی صفحات از ترکیبی از ویکی‌متن، اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس استفاده شده است.

معیار سرشناسی[ویرایش]

برای افزودن مطالب جدید به ویکی‌کتاب معیارهایی چند وجود دارد. بر خلاف نام ویکی‌کتاب، شما اجازه ندارید هر کتابی را به اینجا وارد کنید. در اینجا فقط میزبانی کتاب‌های غیرداستانی آموزشی صورت می‌گیرد. واژه نسک هم که در گذشته استعمال می‌شد همین منظور را می‌رساند که کتاب‌هایی باید در اینجا وارد شوند که «آموزشی، راهنما یا درسی» هستند. تعیین نهایی این که آیا یک کتاب دارای معیارهای سرشناسی هست یا نه بر عهده جامعه ویکی‌کتاب است.

برای آثار تاریخی باید به ویکی‌سورس (ویکی‌نبشته) مراجعه کنید و اینجا جایش نیست.