پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:میان‌بر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

میان‌برها می‌توانند به کاربران کمک کنند تا صفحات پروژه‌ای (با پیشوند ویکیپدیا) را به راحتی فراخوانی کنند. معمولاً نام صفحه مرجع را کوتاه تر یا خلاصه کرده و استفاده می‌شود. مانند وک:مت

ساخت میان‌بر[ویرایش]

برای ساخت میان‌بر مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. میان‌بری که قصد ساختش را دارید را در محل جستجو وارد کنید. دقت کنید که میان‌بر حتماً با پیشوند ویکی‌پدیا شروع شود. مانند ویکی‌کتاب:میز تحریر البته از وک:مت هم می‌توانید استفاده کنید.(پیشوند «وک» به طور خودکار توسط ویکی‌کتاب به «ویکی‌کتاب» تغییر پیدا می‌کند)
 2. پس از جستجو اگر سیستم صفحه‌ای را پیدا نکرد، متنی به صورت «صفحهٔ «ویکی‌کتاب:میز تحریر» را در این ویکی بسازید!» به نمایش در می‌آید. بر روی متن کلیک کنید.
 3. صفحه را با استفاده از تغییر مسیر به پروژه مربوطه تغییر مسیر دهید.
 4. صفحه را ذخیره و میان‌بر را امتحان کنید. سپس با استفاده از الگوی {{میانبر}} کد زیر را در بالای صفحه پروژه اصلی قرار دهید.
  {{میانبر|وک:میز تحریر}}

چگونه از میان‌برهای ویکی‌کتاب استفاده کنیم؟[ویرایش]

میان‌برهای ویکی‌کتابی‌ها می‌توانند در جعبهٔ جستجوی ویکی‌پدیا وارد شوند تا به سرعت صفحهٔ مرجع موردنظر را فراخوانی کنند.

به عنوان مثال می‌توانید «وک:مت» («وک» سرواژهٔ «ویکی‌کتاب» و «مت» سرواژهٔ «میز تحریر») را در جعبهٔ جستجو وارد نموده و «برو» را کلیک کنید تا به میز تحریر برسید. راه طولانی‌تر آن است که عنوان کامل یعنی «ویکی‌کتاب:میز تحریر» را وارد کنید و «برو» را بزنید.

همچنین می‌توانید در نشانی URL از این روش استفاده کنید. مثلاً صفحهٔ فعلی نشانی‌اش چنین است:

http://fa.wikipedia.org/wiki/ویکی‌کتاب:میز تحریر

که برای دیدن این صفحه می‌توانید به جای تایپ‌کردن این نشانی، تایپ کنید:

http://fa.wikibooks.org/wiki/وک:مت

و کلید «Enter» را بفشارید.

ساخت میان‌بر[ویرایش]

برای ساخت میان‌بر مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. میان‌بری که قصد ساختش را دارید را در محل جستجو وارد کنید. دقت کنید که میان‌بر حتماً با پیشوند ویکی‌کتاب شروع شود. مانند ویکی‌کتاب:میز تحریر البته از وک:مت هم می‌توانید استفاده کنید.(پیشوند «وک» به طور خودکار توسط ویکی‌کتاب به «ویکی‌کتاب» تغییر پیدا می‌کند)
 2. پس از جستجو اگر سیستم صفحه‌ای را پیدا نکرد، متنی به صورت «صفحهٔ «ویکی‌پدیا:نظر» را در این ویکی بسازید!» به نمایش در می‌آید. بر روی متن کلیک کنید.
 3. صفحه را با استفاده از تغییر مسیر به پروژه مربوطه تغییر مسیر دهید.
 4. صفحه را ذخیره و میان‌بر را امتحان کنید. سپس با استفاده از الگوی {{میانبر}} کد زیر را در بالای صفحه پروژه اصلی قرار دهید.
  {{میانبر|وک:مت}}

سیاست ویکی‌پدیا در استفاده از میان‌برها[ویرایش]

این میان‌برها تنها برای صفحات مرجع ویکی‌کتاب (فضای نام وک:) استفاده می‌شوند.

شرایط ساخت میان‌بر[ویرایش]

زمانی که با صفحه‌ای که یکی از پروژه‌های ویکی‌واژه است مواجهه می‌شوید، که نام آن طولانی یا سخت است می‌توانید میانبر مربوط به آن را بسازید. فقط برای ساخت میان‌بر به نکات زیر دقت کنید.

 1. نام انتخابی برای میان‌بر، با نام اصلی پروژه همخوانی داشته باشد.
 2. برای هر صفحه چند میان‌بر ایجاد نکنید.
 3. میان‌برهای دور از ذهن نسازید.
 4. ترجیحاً برای صفحاتی که مهم هستند میان‌بر بسازید.

افزودن جعبه‌های پیوند میان‌بر[ویرایش]

جعبهٔ پیوند میان‌بر (یا همان «الگوی میان‌بر») به متن صفحات از طریق ویرایش نمودن صفحات و افزودن متنی مانند {{میان‌بر|وک:<x>}} در صفحات قرار می‌گیرد (که در آن x نام میان‌بر صفحه‌ای است که می‌خواهید به آن میان‌بر بزنید).

به عنوان مثال، قرار دادن الگوی میان‌بر و جایگزین کردن <x> با «دبط» (که سرواژهٔ «دیدگاه بی‌طرف» است) چیزی مانند این تولید می‌کند: