پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:ناسزاگویی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


از فحاشی (کلمات یا تصاویری که ممکن است توسط خوانندگان معمولی ویکی‌کتاب‌ها توهین‌آمیز تلقی شود) خودداری کنید، اما نه به قیمت دقت. ما در تلاش برای ایجاد یک منبع آموزشی جدی با نثر درخشان هستیم؛ بنابراین توجه به اینکه دیگران چگونه آن را درک می‌کنند یک دارایی است. توهین هرگز در ویکی‌کودک قابل قبول نیست.

نام کابری

از نام‌های کاربری توهین‌آمیز خودداری کنید. ویکی‌کتاب‌نویسان احساس می‌کنند که تحمل نام‌های کاربری توهین‌آمیز مزایای کمی دارد، اما می‌تواند مشارکت‌کنندگانی را که آنها را در فهرستی از تغییرات اخیر یا جاهای دیگر می‌بینند، منصرف کند. برای اهداف ویکی‌کتاب‌نویسان، این بر آزادی بیان برتری دارد. کاربرانی که نام‌های کاربری ناپسند یا زشت دارند ممکن است بدون هشدار قبلی مسدود شوند.

صفحات محتوایی

عناوین صفحات محتوایی نباید شامل فحاشی باشد مگر اینکه به طور خاص توسط محتوا الزامی باشد. صفحه‌هایی با عناوین نامناسب ممکن است در صورت مشاهده به مکان‌های مناسب‌تر منتقل شوند، یا به سرعت حذف شوند و نیازی به فهرست‌بندی در پیشنهادهای حذف ندارند.

صفحه‌های محتوایی خوب نوشته شده در کل نباید نیازی به استفاده از ناسزا داشته باشند. با این حال، ممکن است در برخی موارد ضروری باشد: صفحه‌هایی که به طور خاص در مورد نحوه استفاده از ناسزا در جامعه یک نمونه هستند، و هنگام ذکر استفاده دیگران از آن، باید پیش بروید و دقیق باشید.

صفحات دیگر

سایر صفحات مانند صفحات محتوایی شرایط لازم را ندارند، اما در آنجا نیز باید از ناسزاگویی خودداری شود. صفحات گفتگو مخصوصاً برای مکالمه بین کاربران در مورد یک صفحه هستند و در چنین مکالماتی (به جز صحبت‌هایی که در مورد خود ناسزا گفته می‌شود) نیازی به فحاشی نیست. ویکی‌کتاب نویسان نمی‌توانند در هیچ کجای ویکی‌کتاب به صورت کلامی به یکدیگر حمله یا سوءاستفاده کنند، زیرا همه ما ملزم به رفتار خوب با یکدیگر هستیم.