ویکی‌کتاب:واگردانان

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

واگردانی جزئی از نرم‌افزار مدیاویکی است که ویکی‌پدیا را اجرا می‌کند. این گزینه اجازه می‌دهد واپسین ویرایش‌های کاربر در یک صفحه، تنها با یک کلیک موس واگردانی شود. در ویکی‌ کتاب از واگردانی برای واگرداندن ویرایش‌های مشکل‌ساز مانند خرابکاری‌ها استفاده می‌شود.

یک واگردان قادر است دکمهٔ واگردانی را در کنار نسخه‌های مرتبط در فهرست پیگیری‌هایش، تاریخچهٔ صفحه‌ها و در چند محل مشخص دیگر ببیند. تنها یک کلیک روی این دکمه ویرایش مورد نظر را به همراه هر ویرایش پشت سر هم دیگری که بدست همین کاربر انجام شده باشد، برمی‌گرداند.

چه هنگامی می‌توان دسترسی واگردانی را به‌کار برد؟[ویرایش]

دسترسی واگردانی روشی سریع برای خنثی‌سازی ویرایش‌های مشکل‌ساز است، اما عیب آن این است که خلاصه ویرایش کلی‌ای بر جای می‌گذارد و توضیحی در مورد ویرایش نمی‌دهد. بنا به همین دلیل، استفاده از این دسترسی در شرایطی که انتظار توضیحی در خلاصه‌ویرایش می‌رود، نامناسب است. استفاده از واگردانی در موارد زیر مجاز است:

  1. برای واگردانی خرابکاری‌های عمدی واضح و ویرایش‌های دیگری که در آن‌ها دلیل واگردانی کاملاً مشخص باشد
  2. برای واگردانی ویرایش‌های صفحه‌های کاربری یا فضای کاربری خودتان
  3. برای واگردانی تغییراتی که خودتان انجام داده‌اید (مثلاً اشتباهی)
  4. برای واگردانی ویرایش‌های کاربران تحریم‌شده که مجاز به ویرایش نیستند (اما آمادگی پاسخگویی در مورد چرایی این واگردانی را داشته باشید)

درخواست واگردان شدن[ویرایش]

برای درخواست باید از یکی از مدیرانی که می‌دانید آمادگی اعطای این دسترسی را دارد درخواست کنید. هریک از مدیران می‌توانند این دسترسی را از راه صفحهٔ ویژه:اختیارات کاربر اعطا کنند.

با وجود اینکه هیچ پیش‌نیاز مشخصی برای دریافت این دسترسی وجود ندارد اما اگر تاریخچهٔ مشارکت‌های کاربر نمایانگر این نباشد که او قدرت تشخیص ویرایش‌های خوش‌نیت که اشکالات جزئی دارند را از ویرایش‌های خرابکارانهٔ ناسازنده دارد، درخواست احتمالاً موفق نخواهد بود.

پس از گرفتن این دسترسی با یک کلیک بر دکمه واگردانی می‌توانید دسترسیتان را به‌کار برید. در این صورت این نتیجه نمایش داده می‌شود:

جز (ویرایش کاربر B واگردانده شد به آخرین تغییری که کاربر A انجام داده بود)