پرش به محتوا

ویکی‌کتاب:پیوند بین زبان‌ها (میان‌ویکی)

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

ویکی‌کتاب پروژه‌ای چندزبانه برای گردآوری مطالب علمی و آموزشی و با محتویات آزاد است. اگر یک موضوع جدید را آغاز می‌کنید، به نوعی ارتباط آن را با زبان‌های دیگر برقرار کنید. مثلاً پیوندی به نوشتاری در مورد همان موضوع در زبان‌های دیگر (حداقل انگلیسی) را در صفحه قرار دهید تا امکان بهره‌گیری از تلاش‌های موجود فراهم گردد. ویکی‌کتاب در مقایسه با سایر پروژه‌های ویکی‌مدیا پیوندهای بین زمانی کمتری دارد.

پیوندهای میان‌زبانی به روش قدیمی

[ویرایش]

پیوند میان‌زبانی یا پیوند بین‌زبانی، نوعی پیوند میان‌ویکی است که صفحه‌ای از ویکی‌پدیای یک زبان را به صفحهٔ معادل آن در ویکی‌پدیای زبان دیگر پیوند می‌دهد. هم‌اکنون پیوند میان‌زبانی توسط ویکی‌داده نگهداری می‌شود و پیوندهای قدیمی، که در زیر مشاهده می‌کنید، توسط ربات‌ها حذف می‌گردند و به ویکی‌داده افزوده می‌شوند. پیوندهای میان‌زبانی به صورت [[عنوان صفحه:کد زبان]] در انتهای مقاله درج می‌شوند. کد زبان با استناد به استاندارد ISO 639-1 دوحرفی است (فهرست کامل زبان‌های در دسترس ویکی‌پدیا را ببینید. انگلیسی به صورت en، آلمانی به صورت de و…). برای مثال، برای مقالهٔ پلانکتون، که در بسیاری از ویکی‌ها موجود است، پیوند میان‌زبانی به شکل زیر است:

[[ar:عوالق]]
[[de:Plankton]]
[[eo:Planktono]]
[[en:Plankton]]
[[es:Plancton]]
[[fr:Plancton]]
[[nl:Plankton]]
[[ja:プランクトン]]
[[ko:플랑크톤]]
[[pl:Plankton]]
[[ru:Планктон]]
[[simple:Plankton]]
[[zh:浮游生物界]]

نکته: این پیوندها به صورت خاصی رفتار می‌کنند و در متن مقاله دیده نمی‌شوند، ولی در قسمت زبان‌های دیگر در ستون سمت راستِ صفحات فهرست می‌شوند. به طور فنی، این پیوندها می‌توانند در هرکجای کد مقاله اضافه شوند و مکان آن‌ها تأثیری در نحوهٔ نمایش‌شان ندارد، به‌جز ترتیب آن‌ها. به‌هرحال، عرف این است که این پیوندها در انتهای متن ویکی قرار بگیرند.

روش جدید و رایج افزودن میان‌ویکی به ویکی‌داده

[ویرایش]
شکل ۱: محل دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست
شکل ۲: پنجرهٔ واردکردن میان‌ویکی

افزودن میان‌ویکی به صفحات جدید یا صفحات موجود به دو روش مقدور است:

  1. روش اول: با کلیک‌کردن برروی دکمهٔ افزودن میان‌ویکی در نوار سمت راست (در شکل ۱) پنجره‌ای باز می‌شود (در شکل ۲) که می‌توانید نام زبان موردنظر و عنوان صفحه در آن زبان را وارد کنید و بعد از زدن دکمهٔ تأیید، میان‌ویکی به ویکی‌داده افزوده می‌شود. مثلاً در قسمت زبان en برای ویکی‌پدیای انگلیسی و در بخش عنوان test برای عنوان مقاله را وارد می‌کنیم.
  2. روش دوم: به روشی سنتی به صفحهٔ ویکی‌فارسی میان‌ویکی بیفزایید. مثلاً [[en:test]] را در پایین صفحه قرار دهید. ربات‌ها آن را به ویکی‌داده می‌افزایند.

برای اطلاعات بیشتر وک:همکاری با ویکی‌داده را مطالعه کنید.

پیوند میان‌ویکی در مقابل پیوند داخلی

[ویرایش]

اشکالات پیوند‌های میان‌ویکی در همان ویکی، در مقابل با پیوند‌های داخلی:

  • راهی برای شناسایی وجود ندارد
  • «پیوندهای به این صفحه» فقط برای پیوند‌های داخلی کار می‌کند

مزایای پیوند‌های میان‌ویکی در همان ویکی، در مقابل با پیوند‌های داخلی:

  • بین ویکی‌ها بهتر انتقال می‌یابد، مشروط بر اینکه همان پیشوند بکار رود و هم‌نام با یک فضای‌نام نباشد.

وقتی از الگو‌هایی چون links-small استفاده می‌کنید، مزایای پیوند‌های داخلی، پیوند‌های میان‌ویکی و پیوند‌های خارجی ترکیب می‌شوند، مشروط بر اینکه یک الگو با همان نام و محتوای مرتبط روی سایت دیگر وجود داشته باشد.