ویکی‌کودک:تمدن‌های باستانی/یونانی‌ها

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

آن‌ها در چه کشوری ساکن بودند؟[ویرایش]

یونانیان باستان در شبه جزیره بالکان (تقریبا در مکان یونان کنونی) و قسمت باختری ترکیه زندگی می‌کردند. رهبری آن‌ها از شهرهایشان اِعمال می‌شد، هر شهری برای خود دولت مستقلی داشت که بر شهر و حومه‌اش فرمانروایی می‌کرد. تعداد این شهرایالت‌ها کم بود؛ دو تا از بزرگ‌ترین آن‌ها آتن در شمال و اسپارتا در جنوب بودند.

یونان کوه‌های بسیار و خاک ضعیفی دارد که مانع از رشد بسیاری از محصولات کشاورزی در این منطقه می‌شود. کشور یونان آّب و هوای ملایمی دارد که آن را برای پرورش بز و گوسفند مناسب می‌کند.

ساختمان‌هایشان به چه شکل بود؟[ویرایش]

آن ها ساختمان های بلند با ستون های مرمری بسیار می ساختند. آمفی‌تئاترهای یونانی شبیه آمفی‌تئاترهای امروزی بودند با این تفاوت که روباز بودند و در معرض هوای آزاد قرار داشتند. صندلی‌ها در ردیف‌هایی نیمه مدور قرار داشتند و هر ردیف در بالای ردیف قبلی ساخته شده بود، طوری که کسانی که عقب‌تر می‌نشتند هم قادر به دیدن باشند. در فضای مرکزی در جلوی مخاطبان یک ارکستر گرد قرار داشت که نمایش‌ها در آن برگزار می‌شد. در پشت ارکستر یک ساختمان به نام skene قرار داشت تا بازیگران در آنجا خود را مخفی کنند، لباس‌شان را عوض کنند، و مربوط می‌شد به سایر فعالیت‌های پشت صحنه.

آن‌ها چه می‌خوردند؟[ویرایش]

آن‌ها چه می‌پوشیدند؟[ویرایش]

مردان یونانی چیتون می‌پوشیدند که ردایی بود بلند و بدون آستین؛ زنان یونانی پپلوس می‌پوشیدند که پارچه‌ای بلند و مدور بود که به دور کمر جمع می‌شد. در هنگام زنان هم مردان و هم زنان نوعی شنل به نام کلامیس می‌پوشیدند. یونانی‌ها صندل‌هایی به پا می‌کردند که شبیه به صندل‌های امروزی بودند.

آن‌ها چگونه می‌نوشتند؟[ویرایش]

حروف نوشتاری یونانی مانند آنچه است که امروزه یونانی‌ها استفاده می‌کنند و فقط از حروف بزرگ استفاده می‌شود. الفبای یونانی در سده هشتم پیش از میلاد به وجود آمد و تحت تاثیر الفبای فنیقی بود اولین الفبایی که برای نشان دادن حروف از علایم استفاده می کرد. الفبای یونانی برخلاف الفبای فنیقی برای نشان دادن صداها نیز علایمی اختیار کرده بود. از این نظر اولین الفبای مدرن بود که تا به امروز کاربرد دارد. الفبای یونانی پایه‌ای برای دو الفبا شد که امروزه رواج دارد: الفبای لاتین (که زبان انگلیسی از آن استفاده می‌کند) و الفبای سیریلیک که در کشورهای اسلاوی‌زبان استفاده می‌شود.

آن‌ها چه باورهایی داشتند؟[ویرایش]

آن ها برای خود خدایانی مانند خدای رعد و برق،آتش، مهر محبت داشتند وآنان را می پرستیند.

تاریخ آن‌ها چه بود؟[ویرایش]

آیا بعضی از آن‌ها امروزه نیز مشهور هستند؟[ویرایش]

اسکندر مقدونی فرمانروای مقدونیه یونان به ایران حمله کرد و حکومت هخامنشیان را از بین برد.

امروزه چه چیزی از آن‌ها بر جای مانده است؟[ویرایش]

امروزه بسیاری از معابد، کاخ ها و پرستشگاه های آنان در یونان وجود دارد.