پرش به محتوا

ویکی‌کودک:دایناسورها/دزد چابک

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
تیرانوسور دزد چابک سوسمار چین‌دار
فهرست


دایناسورها

مقدمه
تیرانوسور
دزد چابک (ولاسیرپتور)
سوسمار چین‌دار
سوسمار متفاوت
سه‌شاخ‌چهره

ولاسیرپتور به معنای دزد چابک است. این نام مناسبی برای ولاسیرپتر است زیرا آن دایناسوری کوچک بود و می‌توانست به سرعت بدود. دزد چابک از گروه دایناسورهای ددپا هستند. ددپاها روی دو پا حرکت می‌کنند و اجداد پرندگان امروزی هستند. مغز دزد کوچک به نسبت دیگر دایناسورهای هم‌جثه با آن، بزرگتر بود. این دایناسور خیلی زیرک بود.

دزد چابک شبیه چه بود؟[ویرایش]

دزد چابک یا ولاسیرپتر یک دایناسور کوچک و سریع بود. این دایناسور کمتر از یک متر قد (پوزه تا دم) داشت. وزن دزد چابک ۷ تا ۱۵ کیلوگرم بود. بدن این دایناسور همانند پرندگان امروزی پوشیده از پر بود. دزد کوچک بر روی دو پا حرکت می‌کرد و دارای سه انگشت و پنجه‌ای نوک تیز در هر دو دست بود. سر ولاسیرپتر شبیه سوسمار دراز و باریک بود. این دایناسور بیش از ۲۶ دندان داشت و قادر بود سریع گاز بگیرد. در سرپنجه‌های پاهای دزد چابک انگشتی خنجر مانند و خطرناک موجود بود که تا ۱۳ سانتی‌متر هم قابلیت رشد داشت. دم این دایناسور سخت و چغر بود و در حفظ تعادل به آن کمک می‌کرد. ولاسیرپتر فقط قادر بود دم خود را به چپ و راست تکان دهد و نمی‌توانست آن را بالا پایین کند. این قابلیت به دایناسور کمک می‌کرد سریع حرکت کرده و جهت حرکت خود را باشتاب عوض کند. دو پای دزد چابک نیرومند بود و شاید برای پریدن هم از آنها استفاده می‌شد. دزد چابک همان طور که از نامش پیداست دایناسور فرز و چابکی بوده است.

دزد چابک چه می‌خورد؟[ویرایش]

هومالوسفال
یک دایناسور اردک منقاری به نام چارونوسور
پروتوسراتوپس
تریسراتوپس

دزد چابک گوشتخوار بود. یعنی غذای آن از گوشت تشکیل می‌شد. این دایناسور با انگشت تیغه‌ای پنجه پای خود حیواناتی را که شکار می‌کرد پاره‌پاره می‌کرد و آنها را می‌درید. دزد چابک شبیه دایناسورهای دینونیچوس و درومئوسائوروس دسته جمعه به شکار می‌رفتند. دزد کوچک نمی‌توانست به تنهایی به شکار برود زیرا ممکن بود به وسیله سوسمارهای بزرگ، برخی پستانداران‌های اولیه و دیگر دایناسورهای کوچک و جوان کشته شود. دزد کوچک ممکن بود بتواند طعمه‌های بزرگتری را همانند هومالوسفال و دایناسورهای اردک‌منقاری شکار کند! یکی از غذاهای اصلی دزد چابک، پروتوسراتوپس بود. پروتوسراتوپس گیاه‌خوار بود و نسبت نزدیکی به تریسراتوپس داشت اما شبیه تریسراتوپس شاخ نداشت و اندازه اش به بزرگی یک خوک بود. دانشمندان یک فسیل دزد چابک را در حال درگیری با یک پروتوسراتوپس کشف کرده‌اند.

دزدان چابک به صورت گروهی و با سرعت زیاد یک طعمه را محاصره می‌کردند و آن را در تله می‌انداختند. آنان ابتدا طعمه را از گله خود جدا می‌انداختند. دزدان چابک با دندان‌ها و انگشت تیغه‌ای خود اندام حیاتی و اصلی طعمه خود را سوراخ سوراخ می‌کردند. این دایناسور روی شکار خود می‌رفتند و بعد آنها را تکه‌تکه می‌کردند.


دزدان چابک در چه دوره‌ای زندگی می‌کردند؟[ویرایش]

دزدان چابک در اواخر دوره کرتاسه زندگی می‌کردند یعنی ۸۵ تا ۸۰ میلیون سال قبل. آنها ۱۵ میلیون سال قبل از انقراض دایناسورها زندگی می‌کردند. در آن دوره هوای کره زمین از حالا گرمتر بود و قطبی وجود نداشت. پرندگان و پستانداران کوچکی نیز در آن دوره زندگی می‌کردند. در آن دوره گیاهان گلدار و برخی حشرات شبیه گیاهان و حشرات امروزی نیز زندگی می‌کردند.

دزدان چابک کجا زندگی می‌کردند؟[ویرایش]

دزدان چابک در آسیای امروزی زندگی می‌کردند. سنگواره آنها در مغولستان، چین و روسیه امروزی کشف شده است. آنها در مناطق گرم دارای تپه‌های شنی زندگی می‌کردند. در حوالی جاهایی که برخی فسیل دزدان چابک کشف شده است، جریان‌های آبی موجود بوده است. آنها احتمالاً به جانورانی که برای نوشیدن آب به آن رودخانه‌ها می‌آمدند، حمله‌ور می‌شدند و آنها را شکار می‌کردند. کاری که امروزه برخی شکارچیان انجام می‌دهند.

دزدان چابک چگونه کشف شدند؟[ویرایش]

نخستین فسیل دزد چابک در سال ۱۹۲۴ در مغولستان و به وسیله یک دیرین شناس به نام هنری اوسبورن کشف شد.