پرش به محتوا

ویکی‌کودک:عناصر شیمیایی/طلا

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

چه شکل، طعم و بویی دارد؟[ویرایش]

طلا یک فلز زرد و گران‌قیمت است. طلا (زر) به دلیل درخشش و زیبایی‌اش باارزش است. طلا را می‌توان به شکل‌های مختلفی درآورد می‌توان آن را به صورت پیچ‌خورده، سیمی نازک، ... درآورد. از آنجایی که می‌توان طلا را به صورت انبوده یافت و کار کردن با آن آسان است گمان می‌رود طلا نخستین فلزی باشد که بشر از آن استفاده کرده است.

چگونه کشف شد؟[ویرایش]

نام آن برگرفته از چیست؟[ویرایش]

در زبان لاتین طلا aurum نامیده می‌شود به همین دلیل نماد شیمیایی Au را برای آن برگزیده‌اند. نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است

در کجاها یافت می‌‌شود؟[ویرایش]

طلا نایاب است به عبارت دیگر یافتن آن مشکل است. طلا معمولا در زیر زمین یافت می‌شود و به صورت کانی در اعماق زمین وجود دارد. طلا به صورت لایه‌هایی درون سنگ یافت می‌شود اما گاهی نیز به صورت توده‌های انبوه یافت می‌شود که به آن قطعه طلا می‌گویند. همچنین ممکن است طلا روی زمین در شن و گل و لای رودخانه‌ها یافت شود.

چه کاربردهایی دارد؟[ویرایش]

طلا برق می سازد. یعنی با وارد شدن گرما به طلا می توان نیروی الکتریکی ساخت. طلا را می‌توان ریسید و آن را نخ کرد و در گل‌دوزی بکار برد. طلا می‌تواند رنگ قرمز پررنگ و شدیدی را پدیدآورد برای همین به عنوان عامل رنگی در ساخت شیشه‌های یاقوتی از آن بهره برده می‌شود.

آیا خطرناک است؟[ویرایش]

طلا خطرناک نیست.

منابع[ویرایش]