ویکی‌کودک:عناصر شیمیایی/مس

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

چه شکل، طعم و بویی دارد؟[ویرایش]

مس فلزی است به رنگ نارنجی متمایل به سرخ. مس یکی از دو فلزی است که رنگی به غیر از نقره‌ای یا خاکستری دارد (آن یکی دیگر طلا است).

چگونه کشف شد؟[ویرایش]

در ۱۰٬۰۰۰ سال پیش انسان‌ها دخایر کوچکی از مس را در دل زمین پیدا کرده بودند. انسان‌ها مس را چکش‌کاری کرده‌اند و با آن اسلحه، ابزار و زیورآلات ساخته‌اند. در شمال عراق تکه‌ای از زیورآلات یافت شده است که به ۸٬۷۰۰ پ.م. تعلق دارد.

نام آن برگرفته از چیست؟[ویرایش]

نمادی که برای مس در نظر گرفته شده است Cu است که از نام لاتین Cuprum که به معنی جزیره قبرس است گرفته شده است. در دنیای روم باستان بیشتر معادن مس در جزیره قبرس قرار داشتند.

در کجاها یافت می‌‌شود؟[ویرایش]

مس به شکل کانی در معدن یافت می‌شود. مهمترین کشورهایی که معدن مس در حال استخراج دارند عبارتند از شیلی، ایالات متحده، اندونزی، استرالیا، پرو، روسیه، کانادا، چین، لهستان، قزاقستان، جمهوری زامبیا، زئیر و مکزیک. رایج‌ترین کانی‌های مس عبارتند از کوپریت (CuO2)، تنوریت (CuO)، مالاکیت (CuO3*Cu(OH)2)، چالکوسیت (Cu2S)، کوولیت (CuS) و برنیت (Cu6FeS4).

چه کاربردهایی دارد؟[ویرایش]

مس یک رسانای بسیار خوب جریان الکتریسیته است، از این رو می‌توان برای سیم برق منازل، آموزشگاه‌ها و اداره‌ها از آن استفاده کرد. همچنین از مس برای ساختن قفل، دستگیره در، لوله، قابلمه، برنز و جواهرات استفاده می‌شود. بسیاری از سکه‌ها نیز در ترکیب‌شان مس دارند.

آیا خطرناک است؟[ویرایش]

برای چیزهای زنده مقدار کمی از مس ضروری است ولی مقدار زیاد آن می‌تواند سمی باشد.

منابع[ویرایش]