ویکی‌کودک:عناصر شیمیایی/مقدمه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

مقدمه[ویرایش]

گرافیت. نوک مداد از گرافیت ساخته شده و گرافیت نیز از کربن ساخته شده است.

برای آن که با "عناصر شیمیایی" آشنا شوید، ابتدا باید با شیمی آشنا شوید. 

شیمی علم مواد و تغییرات درون آن هاست. متاسفانه، این تعریف، توضیح کاملی به شما نمی دهد و توضیح کامل همه چیز درباره شیمی، مدت ها وقت می گیرد. 

هر چیزی روی زمین، هر چیزی در منظومه شمسی، هر چیزی در کهکشان ما و به طور کلی هر چیزی در تمام جهان از ماده ساخته شده است. 

هر چیزی که ما قادر به احساسش هستیم، نوعی ماده می باشد. چه آن را ببینیم، چه بشنویم، چه بو کنیم، چه بچشیم و چه لمس کنیم. 

به طور کلی برای تعریف دقیق ماده، می توان گفت هر چیزی که فضایی را اشغال می کند (حجم دارد) و سنگینی می کند( در تعریف دقیق تر می توان گفت جرم دارد)، نوعی ماده است. 

مواد شامل عناصر شیمیایی می شوند که به نوعی کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بنابراین همه چیز از عناصر (که تعدادشان حدودا ۱۱۸ تاست)، ساخته شده اند. 

بیشتر موادی که تا به حال دیده اید، از چند عنصر مختلف ساخته شده اند؛ مثلا آب. البته موادی نیز وجود دارند که از بیش از یک نوع عنصر ساخته شده اند. به عنوان مثال، الماس کاملا از یک عنصر شیمیایی ساخته شده است؛ عنصر کربن. جالب است بدانید که گرافیت مغز مداد شما هم از کربن ساخته شده! علت تفاوت آن ها تفاوت در نوع چینش اتم های عنصر کربن است. 

مثال های دیگری از موادی که فقط یه عنصر شیمیایی دارند، هم هستند؛ مثلا آلومینیوم یک قوطی نوشابه، طلای ۲۴ عیار، گاز هلیم درون بالن ها و ...  

البته موارد ذکر شده در بالا، کاملا خالص نیستند و همیشه مقداری از عناصر دیگر به همراه طلا، آلومینیوم و ... وجود دارد.  

کربن، طلا، آلومینیوم و بیشتر عنصر های دیگر، در طبیعت یافت می شوند. (ممکن است خالص باشند و ممکن است ناخالص باشند و برای جدا سازی آن ها از هم مجبور به تجزیه شیمیایی آن ها باشیم که گاهی به راحتی به کمک گرما و الکتریسته این کار را انجام می دهیم.) اما گروهی دیگر از عناصر به طور طبیعی یافت نمی شوند و فقط به صورت آزمایشگاهی وجود دارند.  

در مورد عناصر اطلاعات خیلی بیشتری نیز می توان به دست آورد که نیاز به تحقیق و بررسی زیاد دارد که ذکر همه ی آن ها در این مقاله نمی گنجد. البته برای توضیحات بیشتر باید با برخی اصطلاحات بیشتر نیز آشنا شوید که سعی شده در صفحات دیگر در مورد آن ها توضیح داده شود.