ویکی‌کودک:منظومه خورشیدی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

منظومهٔ خورشیدی محل بسیار بزرگی است که تمام سیاره‌ها در مسیری دایره‌ای به دور خورشید می‌گردند. اگر تصور کنیم ماه (که در شب می‌بینیمش) و زمین (که در آن زندگی می‌کنیم) و سیاره‌ها (که اینقدر از ما دورند که حتی نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم)، همه مثل یک چرخ و فلک به دور خورشید می‌چرخند، آن وقت منظومهٔ خورشیدی را تصور کرده‌ایم.

سیاره‌ها در سمانه خورشیدی

اگر به تصویر بالا نگاه کنید می‌توانید بزرگی خورشید را نسبت به سیاره‌های دیگر تصور کنید

وای چه قدر بزرگه راستی حرارت سطح خورشید نزدیک ۶۰۰۰ درجه سانتیگراد است پس به نظر شما چرا تمام این سیارات نمی‌سوزند؟

به علت فاصله شان! بخاطر اینکه فاصلهٔ آن‌ها نسبت به خورشید بسیار زیاد است؛ ولی با وجود این فاصلهٔ زیاد باز هم گرمای خورشید به زمین می‌تابد.
منظومهٔ شمسی دارای ۹ سیاره است و اگر سیاره‌ها را از سمت خورشید بشماریم، سومین سیاره، سیارهٔ ما(زمین) است. فاصلهٔ زمین تا خورشید چیزی نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.

سیاره‌ها در سمانه خورشیدی

خورشید[ویرایش]

خورشید یک ستاره است که مثل یک بادکنک بزرگ است که داخل آن گاز است. گرمای سطح خورشید نزدیک ۶۰۰۰ درجه سانتیگراد است. خورشید نور و گرما تولید می‌کند که به سطح زمین می‌تابد و باعث می‌شود گیاهان رشد کنند.

خورشید خیلی بزرگ است. از زمین ما هم بزرگ‌تر است. خورشید شبیه زمین نیست چون لایه‌ای ندارد که بتوانید روی آن بایستید همه‌اش گاز است مثل یک توپ نورانی است.

زمین[ویرایش]

سیاره زمین سومین سیاره منظومه خورشیدی است.تمامیما انسان ها رو سیاره زمین زندگی می کنیم.

ماه چگونه به وجود آمده؟[ویرایش]

سراسرنمایی از کره ماه در طی مأموریت آپولو ۱۷(ایستگاه ۱ شرقی)

ماه سیارهٔ کوچکی است که قمر زمین است و در واقع بچهٔ زمین حساب می‌شود چرا که تمام سیارات به دور خورشید می‌گردند ولی ماه به دور زمین. دانشمندان احتمال می‌دهند که در گذشته، ماه و زمین یکی بوده‌اند ولی به علت برخورد یک شهاب سنگ بزرگ این دو از هم جدا شده‌اند.

زمین و ۸ سیارهٔ دیگر هم از برخورد ستاره‌ای دنباله دار به خورشید به وجود آمده‌اند.

نکته) این که آیا واقعاً زمین از خورشید جدا شده را نمی‌توان با اطمینان گفت زیرا این موضوعات در میلیون‌ها سال پیش رخ داده و در آن زمان گمان می‌شود که هیچ موجودی روی زمین زندگی نمی‌کرده زیرا هنوز زمین خورشیدی کوچک و آتشناک بوده است.

ستاره‌شناسی و پیشگویی[ویرایش]

در روایت‌های بسیار آمده‌است که می‌توان از ستاره‌ها سرنوشت را پیدا کرد؛ و این کار در گذشته پیروان زیادی داشته‌است اما این ادعاها پایهٔ علمی ندارد.

در قصه‌ها آمده حضرت زرتشت هم پیشگویی‌های زیادی کرده که همهٔ آن‌ها درست بوده.

در قصه‌های شاهنامه هم به این کار زیاد اشاره شده.

اما از نظر علمی نمی‌توان ارتباطی بین ستاره‌ها و سرنوشت بشر پیدا کرد.

آیا پلوتو جزو منظومهٔ شمسی است؟[ویرایش]

به عکس زیر دقت کنید، می‌بینید که تمام سیارات در مداری گرد به دور خورشید می‌گردند اما پلوتو در مداری متفاوت می‌چرخد و مسیر چرخش آن شبیه بیضی است ولی بقیهٔ سیاره‌های منظمهٔ شمسی هیچ‌کدام به این شکل نمی‌چرخند.

شکل مدار چرخش پلوتو با بقیه سیاره‌ها فرق می‌کند

این سیاره بسیار کوچک و سرد است و اندازهٔ آن خیلی کوچکتر از زمین است. سردی آن به دلیل دوری آن از خورشید است و نور خورشید بسیار کم به آن می‌تابد و تاریک است. اندازهٔ آن هم اینقدر کوچک است که شاید کمی از سیارک بزرگتر باشد.

پلوتو را می‌توان به عنوان مثال یک فرزند قهر کردهٔ خانواده‌ای (منظومهٔ خورشیدی) تصور کرد که از مهر مادر (خورشید) دور است و در مسیری بیضی شکل با تصمیم خود می‌چرخد. (این سیاره شاید از ماه هم کوچکتر باشد).

سیارک[ویرایش]

شاید تا به حال در فیلم‌ها یا کارتون‌هایی که به فضا می‌روند دیده باشید که خطراتی مثل برخورد با سنگ‌های بزرگ در فضا وجود دارد. این سنگ‌ها در واقع از خورد شدن سیارات بزرگ‌تر به وجود می‌آیند. نام این سنگ‌ها سیارک است. سیارک‌ها می‌توانند چند سانتی‌متر باشند و حتی می‌توانند چند کیلومتر باشند. سیارک‌ها معمولاً از سنگ و فلز تشکیل شده‌اند و ممکن است مقداری آب هم داشته باشند. سیارک‌ها محلی برای فرود آمدن سفینه‌ها ندارند چرا که اندازهٔ آنها کم است ولی با این حال دانشمندان در حال تحقیق برای سفر به آن‌ها هستند تا بتوان از ذخایر آن‌ها برداشت کرد.

سیارک‌های زیادی بین مریخ و مشتری در حال گردش به دور خورشید هستند و دانشمندان می‌گویند که این سیارک‌ها باقیمانده‌های سیاره‌ای هستند که در گذشته بین مریخ و مشتری به دور خورشید می‌گشته و به دلیل جاذبهٔ قوی مشتری، تکه‌تکه شده است.

می‌توانید این سیارک‌ها را در عکس زیر ببینید:

سیارک‌ها