پرش به محتوا

پندنامه ویکی/فست‌فود

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
فرار مغزها فست‌فود پندنامه
پندنامه ویکی


  • در اکثر موارد قیمت فروش فست‌فود به مشتری‌ها گران‌تر از غذای سالم خانگی است. برندهای فست‌فود در ایران (که در مقایسه با نمونه‌های خارجی همچون مک‌دونالد) هیچ موفقیتی ندارند محصولاتی مانند پیتزا و ساندویچ را با قیمت‌هایی به مراتب بیشتر از هزینه اجزای تشکیل‌دهنده آن به مشتری ارائه می‌کنند و سود کلانی به جیب می‌زنند. هزینه تمام شده برای آماده کردن پیتزا و ساندویچ با توجه به در دسترس بودن و ارزان بودن مواد و وسایل مورد نیاز بسیار پایین‌تر از چیزی است که در منوی مغازه‌های ساندویچ‌فروشی می‌بینید. گذشته از این، فست‌فودها دیگر سریع به مشتری تحویل داده نمی‌شوند بر خلاف آنچه هنوز بعضی افراد از فست‌فودفروشی انتظار دارند. برای مثال اگر به کبابی یا رستوران بروید و کباب یا پلو با قرمه‌سبزی سفارش بدهید خواهید دید غذای شما سریعتر از پیتزا یا ساندویچ هات‌داگ در فست‌فودفروشی آماده می‌شود. حتی ممکن است به یک رستوران غذای آماده بروید و یک نهار آماده مثل قرمه‌سبزی یا زرشک‌پلو سفارش بدهید و از بسیاری از به اصطلاح فست‌فودها سریعتر آماده شود. در چنین شرایطی که بسیاری از غذاهای خانگی سریعتر از فست‌فود آماده می‌شوند حتی نام فست‌فود دیگر برازنده نیست.
  • به بچه‌ها توضیح بدهید که درون ساندویچ‌ها و سوسیس و کالباس ممکن است مواد مضر برای بدن وجود داشته باشد. بدون توضیح راجع به مواد استفاده شده در سوسیس و کالباس نباید انتظار داشته باشید بچه‌ها فقط با شنیدن واژه «غیربهداشتی» دست از خوردن این اقلام بردارند. حتماً به بچه‌ها توضیح بدهید که از چه گوشتی برای تهیه این اقلام در ایران استفاده می‌شود، چیزی که در کشورهای دیگر لزوماً ممکن است رخ ندهد.
  • آخرین ضرر فست‌فودها برای شما، چاق شدن است اگر هیچ ورزش و تحرکی انجام ندهید. محتویات فست‌فود به گونه‌ای است که مردم را به زیاده‌روی در خوردن ترغیب می‌کند و خطر چاقی مفرط را افزایش می‌دهد.