کتاب آشپزی/آبگوشت دو گوله دودار

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
آبگوشت دوغ‌دار

آبگوشت دو گوله دودار یا آبگوشت دوغ‌دار آبگوشت دوغ‌دار که به لهجه اراکی و گویش لری دوگوله دودار معروف است از غذاهای سنتی و محلی شهر اراک و استان لرستان است. این غذا در استان لرستان به نام آبگوشت کشک لری معروف است. در اراک به آن چغندر سفید هم اضافه می‌شود

دستور شماره یک، لرستان[ویرایش]

 1. گوشت آبگوشتی ۵۰۰ گرم
 2. نخود و لوبیا سفید ۲ پیمانه
 3. بادمجان سرخ کرده ۲ عدد
 4. پیاز بزرگ ۱ عدد
 5. سیر ۴ حبه
 6. کشک ۲۵۰ گرم
 7. نمک و زردچوبه و نعنا خشک به میزان لازم
 8. روغن مایع به میزان لازم

روش پخت:

نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنید و هنگام پخت غذا، آب آن‌ها را خالی کنید و بشویید. گوشت، نخود، لوبیا سفید، نمک، پیاز خرد کرده و حبه‌های سیر را با ۵ پیمانه آب خوب بپزید. پس از اینکه یک ساعت از پخت آبگوشت گذشت، زردچوبه را بریزید و نیم ساعت مانده به پایان پخت آبگوشت، بادمجان‌های سرخ شده راهم اضافه کنید. در آخر، کشک را اضافه کنید تا چند جوش بزند. کمی نعنا داغ درست کنید و در آبگوشت بریزید. وقتی آبگوشت کاملاً جا افتاد، آب آن را در ظرف‌های جداگانه بکشید. گوشت، بادمجان، لوبیا و نخود را نیز با هم بکوبید و با سبزی خوردن و نان سنگک سرو کنید.

دستور شماره دو؛ اراک[ویرایش]

آبگوشت دوغ دار (دوگوله دودار)

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:

 1. گوشت دم سینه گوسفند یا گردن یک کیلو
 2. بادنجان قلمی پوست گرفته و سرخ کرده ۵ عدد
 3. نخود و لوبیا سفید ابگوشتی رویهم یک لیوان
 4. ادویه آبگوشتی یا خورشی و زردچوبه
 5. کشک جوشیده غلیظ ۳۵۰ گرم
 6. نعنا داغ و پیاز داغ و سیرداغ
 7. چغندر سفید خرد شده دو عدد

طرز تهیه:

از قبل نخود و لوبیا را خیس کرده و سپس با گوشت و پیاز و زردچوبه و ادویه باز بگذارید تا گوشت و حبوبات بپزند. سپس چغندر خرد شده را اضافه کنید تا در آبگوشت بپزد. در انتها بادجان سرخ شده را اضافه کنید و نمکش را بچشید. وقتی چغندر و بادنجان پخت نوبت افزودن کشک است. کشک را اضافه کرده و اجازه دهید چنئ جوش بزند. اکنون در ظرف مناسب کشیده و یا نعنا داغ و سیر داغ و پیاز داغ تزیین کرده و سر سفره ببرید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]