کتاب آشپزی/آش اوماج

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

آش اوماج یا اوماج آشی یکی از غذاهای محلی استان آذربایجان شرقی است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای آش:

 1. عدس ۱ پیمانه
 2. پیاز ۴ عدد بزرگ
 3. نمک به میزان لازم
 4. کره محلی ۲۵ گرم
 5. آب قلم (دلخواه) ۱لیوان
 6. سبزیجات معطر (ریحان - تره -مرزه-) ۲۵۰ گرم

مواد لازم برای اوماج:

 1. آرد ۲قاشق غذاخوری
 2. آب به میزان لازم
 3. زردچوبه سر قاشق چایخوری
 4. نمک خیلی کم

طرز تهیه:

آرد را با کمی آب مخلوط کرده و به آن نمک و زردچوبه را اضافه می‌کنیم. تا جایی آب را به آرد اضافه می‌کنیم که به شکل خمیر معمولی در بیاد بعد آنرا به گلوله‌های ریز تر از عدس در آورده و در سینی چیده و می‌گذاریم تا کاملاً خشک شود. می‌شود جلوی بخاری یا شوفاژ هم گذاشت تا زودتر خشک شود.

طرز تهیه آش:

پیازها را خرد می‌کنیم و به دو قسمت مساوی تقسیم کرده نصف آنرا با کره تفت کمی می‌دهیم در حد ۱دقیقه و با اضافه کردن زردچوبه و نمک به آن عدس را ضافه کرده و آب قلم یا اب معمولی را اضافه می‌کنیم. (با آب معمولی هم خوشمزه میشه چون عدس خودش لعاب خاصی داره که به آش میده اما آب قلم هم مزه اونو خوشمزه تر می کنه) سپس سبزی‌های معطر را به آن اضافه می‌کنیم.

میتونیم از سبزی خشک هم استفاده کنیم. می‌گذاریم تا وقتی عدس کاملاً بپزد بجوشد و اگه آب کم داشت به آن اضافه می‌کنیم. وقتی عدس پخت اوماج‌ها را به آش آرام آرام اضافه می‌کنیم تا به هم نچسبد و بارها هم می‌زنیم. بعد ازاینکه حس کردیم اوماج‌ها به اندازه کافی باد کرده و پخته از روی گاز برداشته و سرو می‌کنیم.

دستور شماره دو، تبریز[ویرایش]

مواد لازم جهت تهیه آش اوماج:

 1. عدس نصف فنجان فرانسه
 2. سبزی مخصوص آش اوماج شامل تره، مرزه و ریحان بنفش تبریز جمعاً دو مشت پر
 3. پیاز ۲ عدد درشت
 4. اوماج یا رشته آش ۲ مشت پر
 5. آرد ۲ قاشق غذاخوری
 6. نمک، زردچوبه به میزان لازم
 7. فلفل قرمز و یا فلفل سیاه به میزان لازم
 8. قرص عصاره مرغ ۱ عدد (در این صورت از نمک استفاده ننمائید)
 9. روغن یا کره به میزان لازم

طرز تهیه:

۱- پیاز را پوست گرفته و به صورت مکعبی ترجیحاً درشت خرد می‌کنیم و درون قابلمه می‌ریزیم. پیاز را می‌توان به صورت خیلی درشت و یا ریز نیز خرد کرد. پیازها به صورت سنتی درشت خرد می‌شود چون اعتقاد بر این است که سبب تسکین و درمان گلو درد و سرفه می‌شود.

۲- سپس عدس شسته شده، روغن، نمک، زرد چوبه و آب را به قابلمه افزوده و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا عدس نیم پز شود. در قابلمه بسته باشد.

۳- وقتی عدس نیم پز شد، سبزی و قرص عصاره مرغ و فلفل را نیز به قابلمه می افزائیم. این آش بهتر است به صورت تند و فلفلی تهیه شود.

۴- وقتی عدس و سبزی خوب پخت، اوماج یا رشته را نیز می افزائیم. اگر آش نیاز به آب داشت کمی آب می افزائیم و اجازه می‌دهیم اوماج یا رشته بپزد، در انتها دو قاشق آرد را درون مقداری آب سرد حل می‌کنیم به طوری که هیچ گلوله آردی درون آن وجود نداشته باشد. سپس آرد رقیق شده با آب را به قابلمه می افزائیم و خوب هم می‌زنیم. اجازه می‌دهیم آش دو سه جوش زده و جا بیفتد. البته دقت کنید تا ته نگیرد.

۵- در انتها یک تکه کوچک کره به آش می افزائیم و هم می‌زنیم. کره سبب خوش عطر و طعم شدن بیشتر آش خواهد شد. این آش با مقداری فلفل Pulbiber ترکیه خوش طعم تر می‌شود.

۶- اکنون آش ما آماده سرو است. نوش جانتان.

نکات:

۱- پیاز را می‌توان به صورت خیلی درشت و یا ریز نیز خرد کرد. پیازها به صورت سنتی درشت خرد می‌شود چون اعتقاد بر این است که سبب تسکین و درمان گلو درد و سرفه می‌شود.

۲- بهتر است از عدس از قبل پخته شده و یا فریزری برای تهیه این اش استفاده نکنیم ولی احیاناً مجبور شدیم عدس و سبزی را همزمان درون قابلمه می‌ریزیم.

۳- این آش بهتر است به صورت تند و فلفلی تهیه شود. فلفل به علت دارا بودن ویتامین ث در پیشگیری از سرماخوردگی مفید است.

۴- این آش را می‌توان با سبزی تازه و یا فریزری نیز تهیه کرد ولی با سبزی خشک خوشمزه تر است.

۵- این آش را می‌توان با اوماج تازه و یا خیس نیز تهیه کرد. فقط بایستی آن را مدام هم بزنیم تا خمیر نشود.

۶- این آش را می‌توان با رشته آش خرد شده نیز تدارک دید.

۷- برای تهیه این آش می‌توان از آب ساده، آب مرغ یا آب گوشت نیز استفاده کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • دستور شماره یک از وبلاگ آشپزخانه کدبانو