کتاب آشپزی/آش گندم شیر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. نخود یک لیوان
  2. گوشت با استخوان نیم کیلو
  3. نمک، زرد چوبه و فلفل به میزان لازم
  4. کشک ساییده شده به مقدار کافی
  5. گندم شیر دو لیوان
  6. رشته آش مقداری
  7. سیر و نعنا داغ به مقدار لازم
  8. پیازیک عدد

طرز تهیه:

گوشت و نخود را همراه پیاز، زردچوبه و فلفل بپزید. گوشت‌ها را له کرده سپس گندم شیر را اضافه کرده و پس از پخت آن مقداری کشک به آن بیفزایید. رشته آش را به دیگر مواد اضافه کنید و در آخر نعنا داغ و سیرداغ را درون قابلمه بریزید و صبر کنید تا کاملاً بپزد.

طرز تهیه گندم شیر: ابتدا گندم‌ها را با آسیاب به صورت بلغور درآورید و به وسیله الک کردن آرد آن را کاملاً جدا کنید. پس از آن گندم‌ها را با شیر، سیاهدانه، زنجبیل، فلفل، زردچوبه، زیره و نمک بپزید و روی پارچه‌ای داخل قابلمه ریخته تا کاملاً خشک شود. گندم شیر بسیار مقوی است و در چند آش سنتی استان کرمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابتدا گندم‌ها را با آسیاب به صورت بلغور درآورید و به وسیله الک کردن آرد آن را کاملاً جدا کنید. پس از آن گندم‌ها را با شیر، سیاهدانه، زنجبیل، فلفل، زردچوبه، زیره و نمک بپزید و روی پارچه‌ای داخل قابلمه ریخته تا کاملاً خشک شود. گندم شیر بسیار مقوی است و در چند آش سنتی استان کرمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع[ویرایش]

آش گندم شیر کرمان ویژه افطاری‌ها | آسمونی http://www.asemoni.com/lifestyle/cookery/soup/soup-milk-wheat/comment-page-1#comments#ixzz2rgVVWdN3

جستارهای وابسته[ویرایش]