کتاب آشپزی/اشترودل سیب

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اشترودل سیب

دستور شماره یک[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ آرد قوی یا آرد گندم ۵۰۰ گرم
۲ آرد ضعیف یا آرد شیرینی ۵۰۰ گرم
۳ شکر ۲۵ گرم
۴ نمک ۳ گرم آردها و شکر و نمک با یکدیگر الک شود
۵ آب ۴۸۰ میلی‌لیتر
۶ تخم مرغ ۲ عدد
۷ روغن مایع ۱۰۰ گرم
۷ سرکه ۲۰ گرم آب و تخم مرغ و روغن مایع و سرکه با یکدیگر مخلوط شده سپس به مواد خشک اضافه شود.

مواد پر کننده:

  1. سیب پوست کنده ۳ کیلو: سیب درشت در حدود ۲۰ عدد: هر سیب چهار تکه شده و سپس هر تکه ۱۲-۸ تکه بستگی به بزرگی سیب خرد شود. سیب‌های تکه شده را چندین قسمت کرده و در کره تفت می‌دهیم.
  2. کره برای تفت دادن سیب ۱۸۰ گرم
  3. شکر ۱۶۰ گرم
  4. دارچین ۱۶ گرم
  5. کشمش ۷۰ گرم با کارد ۲-۳ تکه می‌کنیم. با شکر و دارچین خوب می‌مالیم تا کشمش‌ها بهم نچسبد.
  6. خلال بادام ۱۶۰ گرم
  7. پوست لیمو ترش بزرگ یک عدد. همراه با شکر، دارچین، کشمش و خلال بادام ۵ دقیقه مانده به آخر کار و هنگامیکه سیب آبش را بطور کامل از دست داد اضافه می‌کنیم.

۱. تخم مرغ، روغن، سرکه و آب را در یک کاسه مخلوط می‌کنیم. آردها و شکر و نمک را هم در ظرفی مخلوط کرده این دو را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. ابتدا بخوبی ورز داده و بر روی میز می‌کوبیم سپس در دستگاه همزن نان می‌ریزیم. خمیر که از دستگاه درآمد خیلی نرم و قابل ارتجاع است آن را بر روی میز کوبیده و ورز می‌دهیم تا خمیر کاملاً یکدست شود. بعد نصف می‌کنیم وزن هر نصفه تقریباً ۸۶۰ گرم می‌شود. بعد دوباره هر قسمت را روی تخته کوبیده و توی نایلکس می‌پیچیم. خمیر بر روی دستمال نان بزرگی به ابعاد ۷۰ و ۱۰۰ سانتیمتر که روی آن آرد پاشیده شده با وردنه انقدر پهن می‌کنیم تا به اندازه دستمال نان شود. حاشیه‌های ناهموار خمیر را می‌بریم تا به شکل مستطیل در بیاید. خمیر در این حالت بقدری نازک است که می‌توان از روی آن کلمه‌های یک نوشته را دید و خواند.

۲. به غیر از مواد مورد نیاز بالا ابتدا در حدود ۱۰۰ گرم کره را ذوب می‌کنیم. شکر در حدود ۱۰۰ گرم و نان خشک پودر شده در حدود ۱۰۰ گرم را حاضر می‌گذاریم.

۳. ابتدا با برس بر روی خمیر کره ذوب شده را می‌کشیم سپس شکر می‌پاشیم و در آخر پودر نان را بر روی شکر بخوبی پخش می‌کنیم.

۴. مایه سیب باید در عرض خمیر و به فاصله ۱۰ سانتیمتر از لبه خمیر به عرض ۱۴ سانتیمتر ریخته شود. بعد از اینکه خمیری که در لبه مانده را روی مایه کشیدیم. لبه پارچه را در دست گرفته و سه بار خمیر را توسط پرت کردن تا می‌زنیم. سپس بر روی رول با برس کره آب شده مالیده و یک بار دیگر توسط پارچه رول را بر روی خمیر مانده تا زده و سپس اضافه خمیر را می‌بریم. بدین ترتیب لبه‌های انتهایی خمیر زیر رول باید قرار بگیرد.

۵. رول بوجود آمده را با دستمال بر روی کاغذی که بر روی سینی فر قرار گرفته هل می‌دهیم. روی آن را با برس کره آب شده می‌کشیم و به فاصله بر روی رول با سیخک نازکی سوراخ ایجاد می‌کنیم تا باد نکند.

۶ در فر با حرارت ۲۰۰-۲۱۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه می‌پزیم سپس رول را بیرون آورده بر روی آن با برس کره آب شده می‌مالیم. دوباره در فر به مدت ۱۵ دقیقه پخته و یک بار دیگر این عمل را تکرار می‌کنیم. در آخرین مرحله گذاشتن در فر ۱۵ - ۱۰ دقیقه می‌گذاریم تا رنگ آن را بتوانیم کنترل کنیم. اگر ظاهر آن پخته شده بود آن را بیرون آورده اما بر روی آن کره نمی‌مالیم. بعد آن را می‌گذاریم تا سرد شود و هر رول را به قطعات مساوی تقسیم می‌کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]