پرش به محتوا

کتاب آشپزی/باقلوای اردبیل

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

باقلوای اردبیل، باقلوای آذری، باقلوای گردویی

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. تخم مرغ ۳ عدد
 2. شیر۱لیوان-ماست ۱ لیوان
 3. روغن مایع ۱ لیوان
 4. بیکینگ پودر ۱ بسته
 5. آردگندم به مقدار لازم
 6. گردو نیم کیلو
 7. کره ۴۰۰ گرم
 8. نشاسته ۱کیلوگرم
 9. پودر پسته (برای تزئین) ۵۰ گرم
 10. روغن مایع برای چرب کردن  خمیر  ۱٫۵ لیوان
 11. برای شربت باقلوا:شکر ۴ لیوان
 12. آب ۴٫۵ لیوان
 13. لیموترش ۲/۱ عدد

طرز تهیه:

تخم مرغ، شیر، ماست و روغن مایع را مخلوط کنید.

آرد و بکینگ پودر را الک کرده و به مخلوط اضافه کنید. یک  خمیر  درست کنید که به دست نچسبد. چند دقیقه در حرارت اتاق بگذارید، روی آن را با دستمال مرطوب بپوشانید.

از  خمیر  ۶۰ تکه کوچک به اندازه فندق جدا کنید. روی آن‌ها را نشاسته بپاشید. با کمک وردانه پهن کنید و ۱۰  خمیر  را روی هم چیده،

دوباره با هم ورز دهید تا یک لای نازک در بیاید. بعد سینی را چرب کنید (با این مواد می‌توانید دو تا سینی به اندازه ۳۵*۳۵ سانتی‌متر باقلوا درست کنید) و لایه اول را روی سینی پهن کنید. روی آن را چرب کنید. دوباره ده تا  خمیر  کوچک بردارید و روی آنها نشاسته بپاشید. یکی یکی ورز بدهید. روی هم بچینید.

یک لای بزرگ به اندازه سینی ورز دهید. روی آن را چرب کرده گردو بپاشید. این کار را تا  خمیر  تمام شود انجام دهید. دو تا لایهٔ یک بار گردو بپاشید.

آخرین لایهٔ  خمیر  را که روی سینی گذاشتید برش‌های یک سانتی بزنید. کره را آب کنید. ولرم که شد روی  خمیر  بریزید. فر را از قبل گرم کرده باقلوا را وسط فر بگذارید. تا روی آن طلایی شود (تقریباً ۴۵ دقیقه).

شربت باقلوا:

در یک دیگ شکر و آب را بریزید و بگذارید جوش بیایدو کمی غلیظ شود. سپس به ان آب لیمو اضافه کنید. چند دقیقه بعد از روی آتش بردارید. وقتی که شربت ولرم شد روی باقلوا آرام آرام بریزید. باقلوا که از فر درآمد باید سرد شده باشد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد بسیار نرم و مناسب شیرینی‌پزی ۵۰۰ گرم
 2. تخم‌مرغ ۳ عدد 
 3. شیر نصف پیمانه
 4. روغن مایع نصف پیمانه
 5.  ماست ۳ قاشق غذاخوری
 6.  کره ۲۰۰ گرم
 7.  گردو ۵۰۰ گرم
 8. نمک به‌مقدار کم

مواد لازم برای شربت:

 1. شکر ۴ پیمانه
 2. آب ۵ پیمانه
 3. آب لیمو یک قاشق خوری

روش تهیه: ابتدا شکر و آب را داخل ظرفی ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. بعد از جوشیدن و حل شدن شکر،  آب لیمو  را اضافه کرده و بگذارید تا شربت چند جوش بزند. شربت را کنار بگذارید.

آرد، تخم‌مرغ، شیر، روغن مایع، نمک و ماست  را با هم مخلوط کرده و ورز دهید تا خمیر آماده شود. خمیر را به شکل یک توپ در آورده و روی آن را بپوشانید. به‌مدت نیم ساعت اجازه دهید خمیر بماند. خمیر را به ۱۰ قسمت تقسیم کنید.

روی تخته یا یک میز آرد بپاشید و خمیر را روی آن باز کنید. نازکی خمیر باید مانند یک کاغذ باشد. سپس ۵ خمیر باز شده را در سینی که قبلاً چرب کرده‌اید قرار دهید. روی هر خمیر را با کره چرب کنید.

 گردوی خردشده را روی خمیرها بپاشید تا در تمام سطح خمیر به صورت یک دست پخش شود. سپس ۵ خمیر بعدی را باز کرده و روی گردوها قرار دهید. بعد از آن روی هر خمیر کره بمالید. در انتهای با کارد بسیار تیزی خمیرها را به‌صورت لوزی بریده و ظرف را به‌مدت ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۳۰۰ درجهٔ فارنهایت یا ۱۵۰درجهٔ سانتیگراد قرار دهید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • [برگرفته از وبلاگ آشپزی در اردبیل]