پرش به محتوا

کتاب آشپزی/بستنی اکبر مشتی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

بستنی اکبر مشتی

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. شیر ۱ کیلو
 2. شکر ۲۵۰ گرم
 3. ثعلب اصل ۳ تا ۵ گرم
 4. گلاب نصف پیمانه
 5. زعفران سائیده یک سوم قاشق چایخوری
 6. خامه ۱۰۰ گرم

نصف مقدار:

 1. شیر ۵۰۰ گرم
 2. شکر ۱۲۰ گرم
 3. ثعلب اصل ۲ تا ۳ گرم
 4. گلاب یک چهارم پیمانه
 5. زعفران سائیده یک چهارم قاشق چایخوری
 6. خامه ۵۰ گرم

طرز تهیه:

شیر را می‌جوشانیم و بعد حرارت آن را ملایم کرده و زعفران حل شده در گلاب را اضافه می‌کنیم و شکر و ثعلب مخلوط شده را هم کم‌کم به آن اضافه کرده، با چنگال مرتب به هم می‌زنیم تا شکر و ثعلب در شیر حل شود. پس از خنک شدن مایه بستنی، آن را در ظرف فلزی (استیل) می‌ریزیم و در ظرف پر از یخ نرم شده قرار می‌دهیم و با همزن مرتب به هم می‌زنیم تا بستنی خودش را گرفته وسفت و کشدار شود. ظرف را در فریزر قرار می‌دهیم و بعد از نیم ساعت آن را در می‌آوریم و مجدداً با همزن خوب می‌زنیم تا بستنی آماده شود.

موقع سرو می‌توانیم آن را در ظرف بستنی‌خوری بریزیم و با یک قاشق سوپ‌خوری با شربت آلبالو آن را تزئین کنیم و یا به طریق زیر به آن خامه تکه‌تکه شده اضافه کنیم. خامه را با کاردک فلزی یا پلاستیکی به کف سینی به قطر ۲ میلی‌متر بکشید و آن را در فریزر و یا یخدان قرار دهید. پس از سفت شدن آن را با کاردک از سینی جدا کرده و به بستنی اضافه کنید. موقع سرو از پودر پسته هم می‌توانیم استفاده کنیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. شیر ۱ لیتر
 2. شکر ۳۵۰ گرم
 3. ۲ قاشق چای خوری ثعلب
 4. ۲ قاشق سوپ خوری محلول زعفران
 5. ۴ قاشق سوپ خوری گلاب
 6. ۱ قاشق چای خوری پودر هل سفید
 7. خامه ۱۵۰ گرم
 8. پسته خرد شده مقداری

مراحل:

اول از همه ثعلب را با شکر مخلوط می‌کنیم. شیر را می‌جوشانیم و بعد از چند دقیقه کم‌کم ثعلب را با شکر که مخلوط کرده‌ایم به آن اضافه می‌کنیم و بعد آن را با قاشق هم می‌زنیم تا شکر با شیر مخلوط شود. بعد از چندین دقیقه شعله را خاموش می‌کنیم و می‌گذاریم تا شیر سرد شود و بعد از آن شیر را از صافی رد می‌کنیم تا یکدست شود. حال بعد از یکدست شدن شیر به آن هل، زعفران و گلاب را اضافه کنید.

حال محلول را داخل فریزر قرار دهید. حال هر یک ساعت یک بار آن را از فریزر در بیاورید و بعد آن را هم بزنید و دوباره آن را در فریزر قرار دهید و این عمل را ۵ الی ۶ بار انجام بدهید. دقت داشته باشید در این عمل شیر نباید یخ بزند فقط کمی سرد شود و اگر دیدید داشت یخ می‌زد آن را از فریزر در بیاورید. در آخر نیز محلول بستنی را در دستگاه بستنی ساز ریخته و پسته‌ها را به آن اضافه می‌کنیم.

حال خامه را در سینی فر پهن کنید و روی آن فشار دهید تا ضخامتی ۱ تا ۲ میلیمتری را بدست بیاورید و بعد داخل فریزر قرار دهید تا یخ بزند و بعد آن را خرد کنید و داخل بستنی بریزید و در آخر بستنی را هم زده و باز در فریزر قرار دهید.

بستنی سنتی که درست کردیم دارای ۲۷۵۲ کیلو کالری انرژی، ۴۵۰ گرم کربوهیدرات، ۶۵ گرم پروتئین، ۱۲۵ گرم چربی می‌باشد. سعی کنید از ثعلب مرغوب استفاده کنید تا بستنی کشدار شود و اگر نباشد بستنی دچار یخ زدگی می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]