پرش به محتوا

کتاب آشپزی/بورگ شیرین

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای ۱۵عدد بورگ شیرین:

مواد خمیر:

  1. آرد سفید ۲ پیمانه
  2. روغن مایع ۱/۲ پیمانه
  3. دوغ ۱/۲ پیمانه
  4. بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری

مواد میانی:

  1. پودر پسته ۱ قاشق غذاخوری
  1. پودر گردو ۱ قاشق غذاخوری
  1. دارچین ۱ قاشق مربا خوری
  2. پودر نارگیل ۳ قاشق غذاخوری
  1. شکر ۲ قاشق غذاخوری

مواد شهد: شکر ۲ پیمانه، آب ۱ پیمانه، آبلیمو ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خمیر: روغن را ابتدا به آرد اضافه می کنیم و هم میزنیم. سپس دوغ و بکینگ پودر را افزوده و خوب ورز می دهیم تا خمیر نچسب و یکدستی حاصل شود. روی خمیر را پوشانده و به مدت ۱ ساعت استراحت می دهیم.

طرز تهیه مواد میانی: تمامی مواد را آسیاب کرده با هم مخلوط می کنیم.

طرز تهیه شهد:شکر را حتی الامکان در آب حل می کنیم و روی حرارت میگذاریم با اولین قُل کمی زعفران اضافه می کنیم ۲-۳ قُل که زد حرارت را خاموش می کنیم.(قُل زدن زیاد باعث غلظت بیش از حد شهد می شود.)

پس از استراحت دادن خمیر آن را روی تخته با وردنه باز کرده با قالب گرد یا کاسه کوچک به صورت گرد قالب می زنیم. در هر کدایم از دایره ها یک قاشق مربا خوری از مواد میانی را میگذاریم و در انتها هم می توانیم با چنگال انتهای آن را پرس کنیم هم می توانیم با دست چین بدهیم. سپس در سینی فر که از قبل چرب کرده ایم گذاشته به مدت ۳۵ دقیقه با دمای ۱۶۰ درجه در فر قرار می دهیم. (البته این شیرینی را می توانیم سرخ کنیم که در آن صورت در خمیر از بکینگ پودر استفاده نمی کنیم ). در هر صورت پس از آماده شدن به صورت داغ در شهد قرار داده کمی بعد روی توری را در صافی گذاشته تا شهد اضافه آن گرفته شود . (بنا به سلیقه خودتان می توانید به جای شهد از پودر قند استفاده کنید.)


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]