کتاب آشپزی/بژی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

بژی یکی از نان شیرینی‌های محلی کرمانشاه است

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. شیر ۱ پیمانه
 2. روغن حیوانی یک سوم پیمانه
 3. رازیانه یا زیره ۲ قاشق غذاخوری
 4. شکر نصف پیمانه
 5. آرد (آرد مخصوص نان سنگک) ۴ پیمانه
 6. بیکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
 7. زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
 8. روغن برای سرخ کردن

طرز تهیه: ابتدا رازیانه یا زیره را آسیاب نموده و با شیر، شکر، روغن حیوانی و زعفران دم کرده مخلوط نمایید. بیکینگ پودر و آرد را در ظرفی ریخته و شیر را به آن اضافه کنید و آرام ورز دهید تا خمیر شود و به دست نچسبد.

خمیر شیرینی بژی را در نایلکسی به مدت چند ساعت در یخچال استراحت دهید. سپس از خمیر به اندازه یک گردو گلوله‌های کوچکی برداشته و با وردنه صاف نمایید و خمیر را لوله کرده و در روغن سرخ کنید. شیرینی بژی مخصوص کرمانشاه بوده و می‌توان از آن به عنوان نان صبحانه استفاده نمود.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد مخصوص نان سنگک ۳/۵-۴ پیمانه
 2. بیکینگ پودر ۱ قاشق مرباخوری
 3. رازیانه ۲ قاشق غذاخوری
 4. روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم
 5. روغن حیوانی ۱/۳ پیمانه
 6. زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
 7. شکر نصف پیمانه
 8. شیر ۱ پیمانه

طرز تهیه:

معمولاً بژی را با روغنی بیش از دستور بالا تهیه می‌شود و در روغن حیوانی هم آن را سرخ می‌کنند و نانی مناسب صبحانه وبسیار خوشمزه است اما به علت اینکه تهیه روغن حیوانی برای همه میسر نیست در دستور بالا بکار نرفته است.

رازیانه را با مولینکس خرد کنید ولی پودر نشود شیر و شکر و زعفران دم کرده و رازیانه و روغن را با هم مخلوط کنید بیکینگ پودر را در آرد بریزید به هم بزنید. آرد و موادی که با شیر مخلوط شده را مخلوط کرده و ورز دهید.

خمیر را در نایلکس بگذارید تا ور بیاید بعد از چند ساعت از خمیر گلوله‌های کوچکی به اندازه یک گردوی کوچک برداشته و با وردنه پهن کنید وآنرا لوله کرده در روغن سرخ کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]