کتاب آشپزی/تباهگ

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تباهگ یکی از غذاهای محلی استان سیستان و بلوچستان است. در گذشته‌های دور مردم مکران بعد از قربانی کردن گوسفندان عید جهت نگهداری گوشت و هدر نرفتن آن و به علت نداشتن برق مجبور بودند تا از گوشت قربانی شده در جایی نگهداری نمایند به همین منظور پودر انارو نمک را به گوشت اضافه میکردندو سپس آن را در نور آفتاب روی طنابی آویزان میکردندبر روی گوشت‌های آویز شده جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار تور یا پارچه‌های مخصوص می‌پوشانند به شکلی که هوا و نور کافی به گوشت برسد تا خشک شود این کار ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد. بعد آن را از طناب جدا کرده و استفاده می‌کردند.

این غذا یکی از اصلی ترین غذاهای مخصوص ماه مبارک رمضان بوده و این خوراک که مخصوص سحری مردمان بلوچ به شمار می‌رود معمولاً با مخلوطی از برنج و گوشت خشک شده پخته می‌شود و بسیار خوشمزه و لذیذ است و همچنین طرفداران زیادی حتی در میان غیر بلوچ‌های این منطقه نیز دارد. این غذای مخصوص تباهگ(tabaheg) نام دارد و غذای مخصوص مردم مکران است و نیز در شهرهایی مانند نیکشهر، فنوج، قصرقند، لاشار و سرباز استفاده می‌شود. این غذای سنتی بلوچستان طعم بسیار لذیذی دارد و بسیار پرطرفدار است.

دستور شماره یک[ویرایش]

روش پخت آن بسیارآسان است گوشت خشک شده را به مدت نیم ساعت همراه نمک و فلفل باآب می‌جوشانند سپس از آب آن برای تهیه برنج استفاده می‌کنند که بسیار طعم دار است گوشت را از آب جدانموده و با روغن سرخ می‌نمایند البته بعضی‌ها سرخ نشده را ترجیح می‌دهند چون اعتقاد دارند که روغن طعم آن را از بین می‌برد.

روش دیگر تهیه آن چنین است که بعد از به جوش آمدن گوشت (تباهگ) برنج به آن اضافه می‌کنند تا بصورت استانبولی در آید. به هموطنان عزیزم توصیه می‌کنم جهت استفاده از این غذا حتماً سفری به مکران زمین داشته باشند تا طعم واقعی تباهگ را بچشند. معادل این غذا درمنطقه شمال ایران یعنی استان مازندران و گیلان با ماهی طبخ می‌شود یعنی بجای گوشت از ماهی استفاده می‌کنند و ماهی را نمک سود کرده همانند گوشت خشک می‌کند. چون ماهی نمک سود شده است اول باید شوری ماهی را گرفت. فلس‌های ماهی را می‌گیریم سر و دم آن را می‌بریم.

آنرا بدلخواه به سه یا چهار قسمت تقسیم می‌کنیم. بعد قطعات ماهی را از قسمت ستون فقرات دو نیمه و استخوان ستون فقرات را می‌گیریم ماهی را ممکن است یک شب در آب سرد بخیسانیم و دو سه بار آب آنرا عوض می‌کنیم بعد قطعات ماهی را با دستمال خشک می نمائیم و دو طرف هر قطعه ماهی را به کمی آرد آغشته می‌سازیم و در روغن سرخ می‌کنیم باید دقت کرد ماهی هنگام سرخ کردن زیاد خشک نشود. برنج را بصورت کته با آبکش درست می‌کنند و با ماهی میل می‌کنند. برای چاشنی و لذیذ شدن ماهی می‌توان از آب نارنج یا آب لیموی تازه استفاده کرد.

پیوند به بیرون[ویرایش]