پرش به محتوا

کتاب آشپزی/جیائوزی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

جیائوزی یا به زبان ژاپنی گیوزا نوعی پیراشکی گوشت است.

دستور شماره یک

[ویرایش]

تصویر مراحل درست کردن مواد لازم برای درست کردن خمیر برای ۲۴ جیائوزی

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ آرد ضعیف (آرد شیرینی) ۱۰۰ گرم
۲ آرد قوی (آرد نان) ۱۰۰ گرم
۳ نمک یک چهارم قاشق چایخوری
۴ روغن مایع ۲ قاشق چایخوری
۵ آب داغ ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی لیتر
 1. تمامی مواد خمیر را با یکدیگر مخلوط کرده ورز می‌دهیم تا خمیر یکدست شود در نایلون گذاشته و بیش از یک ساعت به خمیر استراحت می‌دهیم.
 2. خمیر را بصورت یک استوانه در آورده و با کارد آن را به ۲۴ تکه تقسیم می‌کنیم.
 3. بر روی سطح صافی آرد پاشیده و برای پهن کردن ابتدا بر روی تکه بریده شده با کف دست فشار آورده و سپس آن را به صورت گرد پهن می‌کنیم.
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ سیر ریز خرد شده یک حبه
۲ زنجبیل ریز خرد شده یک تکه
۳ تره فرنگی یک چهارم یک تره
۴ تره مقداری
۵ گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم
۶ کلم چینی ریز خرد شده یک چهارم یک کلم
۷ میگو آب‌پز ۶–۵ تا خرد شده
۸ سس سویا یک قاشق چایخوری
۹ ساکی یک قاشق چایخوری
۱۰ نمک نصف یک قاشق چایخوری برای داخل مواد و یک قاشق غذاخوری برای درآوردن آب کلم چینی
۱۱ شکر یک قاشق غذاخوری
 1. سیر و زنجبیل و تره و تره فرنگی را ریز خرد کرده تفت می‌دهیم تا بوی آن در بیاید.
 2. میگو را با کمی زنجبیل آب‌پز می‌کنیم. یک قاشق غذاخوری از آب آن را نگه می‌داریم.
 3. کلم چینی را ریز خرد کرده و سپس در داخل صافی ریخته نمک بر روی آن می‌ریزیم تا آب آن بیرون بیاید. سپس آن را در داخل دست فشار داده آب آن را گرفته دور می‌ریزیم.
 4. آب میگوی پخته شده را در داخل گوشت چرخ کرده خام ریخته بعد سس سویا و ساکی و شکر و نمک را اضافه کرده و سبزیجات را هم افزوده ورز می‌دهیم تا کمی مواد بهم بچسبد.
 5. به اندازه یک قاشق مرباخوری از مواد را در داخل خمیری که به شکل گرد پهن شده گذاشته و لبه‌های خمیر را به مانند پیراشکی بهم می‌چسبانیم.
 6. در ماهیتابه کمی روغن ریخته و ابتدا کمی جیائوزی را سرخ کرده سپس یک پیمانه آب داخل ماهیتابه ریخته در ماهیتابه را بسته تا گیوزا آب‌پز شود هنگامیکه آب آن بخار شد. در ماهیتابه را برداشته و صبر می‌کنیم که گیوزا در روغن سرخ شود. همچنین می‌توان آن را در آبجوش فراوان آبپز کرد و پس از پخت با سس سویا و سرکه صرف کرد.

دستور شماره دو

[ویرایش]
 1. آرد ساده، یک و نیم پیمانه (حدود یکصد و پنجاه گرم)
 2. آب جوش، هشتاد تا نود میلی لیتر

سبزی برای داخل پیراشکی

 1. کلم، سیصد گرم
 2. تره، سی گرم (می‌توانید تره فرنگی را جایگزین کنید)
 3. یک تکه کوچک زنجبیل (حدود دو تا سه سانتی‌متر)
 4. یک حبه سیر خردشده
 5. نمک، یک چهارم قاشق چایخوری

چاشنی برای مواد داخل پیراشکی

 1. س سویا، یک قاشق غذاخوری
 2. نمک، یک چهارم قاشق چایخوری
 3. روغن کنجد، دو قاشق چایخوری
 4. کمی فلفل
 5. شکر، یک دوم قاشق چایخوری

سایر مواد لازم روغن مایع، سه قاشق چایخوری

برای سس

 1. سس سویا، دو قاشق غذاخوری
 2. رکه برنج، دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه

 1. آرد را در یک کاسهٔ جادار بریزید. هشتاد تا نود میلی لیتر آب جوش به آن اضافه کنید و با یک جفت چوب غذاخوری یا یک قاشق هم بزنید.
 2. با دستان خود خمیر را ورز داده و آن را به شکل یک گلوله درآورید. آن را روی یک تختهٔ برش قرار دهید. خمیر را دو تا سه دقیقه ورز دهید تا این که حالت ارتجاعی به خود بگیرد.
 3. خمیر را در پلاستیک بپیچید یا در یک کیسهٔ پلاستیکی قرار دهید و بگذارید به مدت سی دقیقه استراحت کند. پس از گذشت این مدت زمان، خمیر باید نرم شود و به انگشتانتان نچسبد.
 4. در حالی که خمیر در حال استراحت است، مواد اولیه برای داخل پیراشکی‌ها را آماده می‌کنیم. کلم را ریز خرد کنید و در یک کاسه قرار دهید. آن را با یک چهارم قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و بگذارید به مدت پنج تا شش دقیقه بماند.
 5. تره‌ها را خرد کنید. زنجبیل و سیر را پوست کنده و رنده کنید.
 6. وقتی که کلم پیچ را به نمک آغشته کردید، در یک پارچه و یا دستمال آشپزخانهٔ تمیز بپیچید و آرام فشار دهید تا مایع آن خارج شود. کلم را به داخل کاسه بریزید و ترهٔ خرد شده، زنجبیل رنده شده و سیر را به همراه یک قاشق غذاخوری سس سویا، یک چهارم قاشق چایخوری نمک، دو قاشق چایخوری روغن کنجد، کمی فلفل و نصف قاشق چایخوری شکر را اضافه کنید. آنها را به خوبی مخلوط کنید.

پس از آن که خمیر به مدت سی دقیقه استراحت کرد، آن را به شکل یک استوانه به طول بیست سانتی‌متر لوله کنید. آن را به بیست قسمت مساوی هر یک به طول حدود یک سانتی‌متر تقسیم کنید.

 1. روی هر یک از تکه‌ها کمی آرد بپاشید. با شصت‌های دست خود هر قسمت از خمیر را فشار دهید تا به شکل دایره‌هایی به قطر پنج تا شش سانتی‌متر در آورید. هر یک از این تکه خمیرهای دایره‌ای شکل را با استفاده از یک وردنه پهن کرده و به شکل دایره‌هایی نازک‌تر به قطر نُه سانتی‌متر درآورید.
 2. هر بار یک تکه خمیر را در کف یک دست خود قرار دهید و حدود دو قاشق چایخوری از مواد را در وسط خمیر قرار دهید. لبه‌های خمیر را از سمتی که نزدیک به خودتان است برگردانید. سپس لبه‌های طرف دیگر را برگردانید و تا کنید تا روی مواد داخل را بپوشاند. لبه‌ها را به هم فشار دهید، حدود پنج چین عمودی کوچک ایجاد کنید. پیراشکی‌ها باید شبیه به کیف‌های هلالی شکل کوچک باشند.

یک ماهیتابه را گرم کنید. کف آن یک قاشق چایخوری روغن سرخ کردنی بریزید، و پیراشکی‌ها را طوری قرار دهید که چین‌های آن رو به بالا باشد. آن را روی حرارت متوسط سرخ کنید.

 1. وقتی که زیر پیراشکی‌ها به رنگ قهوه‌ای طلایی درآمد، یک پیمانه آب جوش اضافه کنید و بی درنگ در آن را بگذارید و اجازه دهید تا به مدت شش تا هفت دقیقه بخارپز شود.
 2. در ماهیتابه را بردارید و ماهیتابه را روی حرارت بالا بچرخانید تا تمام مایع باقی‌مانده در آن تبخیر شود. وقتی که تمام مایع تبخیر شد، دو قاشق چایخوری دیگر روغن گیاهی اضافه کنید و کمی بیشتر سرخ کنید تا ترد شود.
 3. پیراشکی‌ها را در یک دیس بچینید. این پیراشکی‌ها را می‌توان با سس سرو کرد که از مخلوط کردن دو قاشق غذاخوری سس سویا با دو قاشق غذاخوری سرکه برنج درست می‌شود.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]