کتاب آشپزی/حلوای اماج

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دستور شماره یک، حلوای آماج گرگانی[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد یک کیلو
 2. آب نصف پیمانه
 3. روغن ۴ پیمانه
 4. شیره یک کیلو
 5. شکر نیم کیلو
 6. هل و گلاب و زعفران دم کرده
 7. خلال پسته و بادام برای تزئین

نصف پیمانه آب رو لابه لای آرد می‌پاشیم تا گوله گوله بشود. آردهای گوله شده رو با یک الک یا آبکش صاف می‌کنیم. یک حالت دان دان پیدا می‌کند. روغن رو در یک قابلمه می‌ریزیم و میذاریم حسابی داغ بشه. این حلوا خیلی روغن مصرف میکنه. وقتی کاملاً داغ شد آرد دون دون شده رو بهش اضافه می‌کنیم و میذاریم یک ربع سرخ بشود تا خامی آرد از بین برود. باید تند تند بهم زد که نسوزد. شیره را با شکر و آب جداگانه می‌جوشانیم بعد از اینکه آرد کمی با روغن سرخ شد، شیره رت به آن اضافه می‌کنیم و مدام هم می‌زنیم. حلوا آماده است.

 • اگر شیره غلیظ بود به ازای یک کیلو ۴ پیمانه آب اضافه می‌شود و اگر رقیق بود ۳ پیمانه.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد یک کیلوگرم
 2. پسته نیم کوب ۱۰۰ گرم
 3. زعفران دم کرده نیم مثقال
 4. گلاب ۱ لیتر
 5. عسل نیم کیلوگرم
 6. کره داغ کرده ۳۰۰ گرم
 7. هل به میزان لازم
 8. شکر ۱۰۰ گرم
 9. گلاب ۶۰ میلی لیتر

طرز تهیه: ارد را از ۲ روز قبل از درست کردن حلوا با ۱ لیتر گلاب روی دست مالیده تا آرد کاملاً دانه‌دانه شود درست مثل برنج ریز در این مرحله ۹۰۰ گرم از آرد را استفاده کنید سپس از الک عبور داده و روی پارچهٔ تمیزی پهن کرده تا خشک شود بعد از خشک کردن آرد ان را از الک درست رد کرده و این آرد نوع ۲ خواهد شد مقداری درشت تر و مقداری ریزتر

کره را روی شعله گاز گذاشته و اب کرده و آرد درشت را حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در ان تفت دهید سپس آرد ریزتر را ریخته و مخلوط را خوب هم زده تا خوب تفت بخورند و رنگ ان کمی تغییر کند بعد ۱۰۰ گرم از آردی را که کنار گذاشته‌اید با اردهای تفت داده شده مخلوط کرده و ۱۰ دقیقه دیگر نیز تفت دهید مخلوط اردها را از روی حرارت برداشته و عسل و شکر و زعفران و گلاب را روی اردها ریخته و با قاشق چوبی هم زده تا مواد به همه جای آرد برسد بعد هل را اضافه کرده و روی حرارت گذاشته و خوب هم زده تا حلوا به شکل گلوله‌ای بزرگ در وسط قابلمه جمع شود حلوا را در دیس پهن کرده و روی ان پسته نیم کوب و هل ریخته و با کفگیر روی ان را صاف کنید و بعد از سرد شدن برش بزنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]