پرش به محتوا

کتاب آشپزی/حلوای خرما

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

حلوای خرما

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد گندم: ۱۵۰ گرم
 2. خرما:  ۵۱۰ گرم
 3. روغن مایع :۱۲۰ گرم
 4. گلاب :  ۲ قاشق سوپخوری
 5. زعفران دم کرده :۱ قاشق مربا خوری
 6. پودر پسته:   ۱ قاشق سوپخوری
 7. پودر بادام :  ۱ قاشق سوپخوری

طرز تهیه: ابتدا آرد را دو بار الک کنید و در روغن تفت دهید تا رنگ آن مایل به قهوه‌ای شود. سپس روغن را به آرد اضافه نموده و خوب هم بزنید. خرما را از هسته جدا کرده و با گلاب و زعفران دم کرده به آرد تفت داده شده اضافه نمایید و با قاشق بزرگی آن را هم بزنید. بعد از این که مواد کاملاَ با هم مخلوط شد، ظرف محتوی حلوا را از روی حرارت بردارید تا حلوا کمی سرد شود. حلوا را در ظرف مناسبی بکشید و با پودر پسته و پودر بادام تزیین می‌کنیم. به جای روغن مایع می‌توان از ۲۱۰ گرم کره استفاده کرد.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. آرد یک لیوان (آرد سفید یا آرد گندم)
 2. روغن یا کره به میزان لازم
 3. پودر هل مقداری
 4. خرما یک بسته
 5. کنجد  به میزان لازم

طرز تهیه: ابتدا یک لیوان آرد را دو بار الک می‌کنیم. توی قابلمه می‌ریزیم و می ذاریم را اجاق و تفت می‌دهیم. آرد کیک یا آرد گندم فرقی نمی‌کند. البته اگر از آرد کیک استفاده می‌کنید مدت تفت دادنش بیشتر زمان می‌برد.

تقریباً ۵ دقیقه که تفت دادیم روغن را اضافه می‌کنیم. روغن مقدارش را جوری تنظیم کنید که نه آرد را شل کند و نه اینکه از بی روغنی آرد بسوزد. درحدی که نرم شود و به راحتی بتوانیم آرد را تفت دهیم تازمانی که آرد طلایی رنگ شود. بجای روغن کره هم میشه استفاده کرد که به خوش طعمی آن اضافه می‌شود.

در آخر مقداری پودر هل می‌ریزیم واجاق را خاموش می‌کنیم. حالا یه بسته خرما را که از قبل هسته گرفتیم را توی قابلمه ریخته و با کفگیر یا هر وسیله ایی که بتوان خرماها را له کرد کاملاً له و مخلوط می‌کنیم. تاجایی که کاملاً حلوا نرم بشه و از آرد آثاری باقی نماند. حالا کنجدها را اضافه کرده و با دست ورز می‌دهیم تاکاملا جذب شود.

برای تزیین می‌توانید از مغزهای روغنی استفاده کنید و به هر شکل که دوست داشتید حلوا را تزیین کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]