کتاب آشپزی/حلوای ساگو

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

حلوای ساگو به لهجه بندری به آن سیاگو می‌گویند، نوعی ماده نشاسته‌ای سفید رنگ مایل به خاکستری، به قطر ۱ تا ۸ میلی‌متر است که از مغز ساقه نوعی نخل تهیه می‌گردد. ساگو را می‌توان از مغازه‌های عطاری تهیه نمود. این نوع حلوا در هرمزگان در خانه‌ها تهیه می‌شود و همراه با قهوه عربی سرو می‌شود.

ساگو (Sagu Metroxylon) یک نشاسته بدست آمده از مغز میوه، از ساقه درخت نخل ساگو است. این ماده، غذای بسیاری از مردم در گینه نو و جزایر مولوکو است که از آن به Saksak و Sagu نام می‌برند. آن را به شکل سنتی پخته و می‌خورند. به شکل‌های مختلف مانند مخلوط با آب جوش، به صورت خمیر، یا به عنوان یک کلوچه از آن استفاده می‌گردد. ساگو مانند بسیاری از نشاسته‌های دیگر به صورت دانه‌دانه تولید می‌شوند. دانه ساگو در ظاهر شبیه به دانه کاساو (یا مانیوک) است، و هر دو ممکن است در بعضی از خوراکی‌ها بجای هم استفاده شوند. این تشابه باعث سردرگمی در برخی از نامهای خوراکی‌های ساخته شده با دانه‌های آن دو است. صد گرم ساگوی خشک، به طور متوسط دارای ۳۵۵ کالری، ۹۴ گرم کربوهیدرات، ۰٫۲ گرم پروتئین، ۰٫۵ گرم فیبر غذایی، ۱۰ میلی گرم کلسیم، ۱٫۲ میلی گرم آهن، و مقادیر ناچیزی چربی، ویتامین ب، کاروتن (ویتامین آ) و ویتامین ث است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. ساگو / ۱ پیمانه (ساگو را می‌توانید در شهرهای جنوبی کشور از مغازه‌های عطاری تهیه کنید)
  2. آب / ۸ پیمانه
  3. شکر / ۲ تا ۳ پیمانه
  4. روغن جامد آب شده / ۱ پیمانه
  5. زعفران حل شده / ¼ پیمانه
  6. گلاب / ۱ پیمانه
  7. خلال پسته / ½ پیمانه
  8. خلال بادام / ½ پیمانه
  9. گردو خرد شده / ۱ پیمانه
  10. پودر هل / ۱ قاشق مرباخوری

طرز تهیه:

ساگو را در ۲ لیوان آب به مدت ۱ روز بخیسانید و در یخچال بگذارید.

۴ لیوان آب و روغن را روی حرارت به جوش بیاورید.

۴ لیوان آب را با شکر و ساگو مخلوط کنید و هم بزنید تا شکر حل شود، سپس به روغن اضافه کنید، هم بزنید تا به جوش بیاید.

مرتب هم بزنید تا غلیظ شود، حرارت را کم کنید مرتب هم بزنید تا زمانی که مایه کاملآ کشدار و غلیظ شود.

گلاب، زعفران حل شده، پودر هل، گردوی خرد شده و خلال بادام را بریزید و با هم مخلوط کنید. زمانی که مایه کاملآ از دیگ جدا شود آنگاه آماده است. حلوا را در ظرف مورد نظر ریخته و روی آن را با گردوی خرد شده تزئین کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]