کتاب آشپزی/خمیر بادام

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خمیر بادام دستور شماره یک[ویرایش]

 1. بادام شیرین یا بادام زمینی ۵۰۰ گرم
 2. پودر قند ۵۰۰ گرم
 3. عسل ۵ قاشق غذاخوری
 4. اسانس بادام تلخ ۱ قاشق چایخوری
 5. رنگ مجاز خوراکی به مقدار دلخواه

طرز تهیه: بادام‌ها را درون آب جوش بریزید و ۵ دقیقه صبر کنید سپس پوست آنها را جدا نمائید، بادام‌های پوست گرفته و سفید را کاملاً خشک کنید.

بادام‌ها را با میکسر بزنید یا چرخ کنید تا بصورت خمیر یکدستی درآید سپس پودر قند و اسانس بادام تلخ را اضافه نمائید و مجدد بزنید تا کاملاً مخلوط شوند.

پس از مخلوط شدن پودر قند و بادام و یکدست شدن آنها باید مخلوط عسل در نصف فنجان آب جوش را اضافه کنید، پس از اضافه کردن با دست خمیر را خارج کنید و کمی ورز دهید تا آماده شود.

خمیر مارزیپان را می‌توانید با رنگ‌های مجاز خوراکی به رنگ‌های دلخواه در آورید؛ خمیر را تا زمان مصرف (تزئین روی کیک) درون کیسه فریزر نگهداری نمائید و بهتر است برای جلوگیری از خشک شدن خمیر ان را داخل یخچال قرار دهید و در کمتر از چند روز مصرف کنید. این خمیر را می‌توانید هم برای پوشش کامل کیک استفاده کنید یا اینکه روی کیک را با خمیر فوندانت پوشش دهید سپس با خمیر مارزیپان بخش‌های تزیینی کوچک روی کیک را آماده کنید.مجله اینترنتی آشپزی ایران کوک

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادام ۳۵۰ گرم (تقریباً ۲ لیوان)
 2. شکر ۳۵۰ گرم (تقریباً ۲ لیوان)
 3. سفیده تخم مرغ ۱ عدد
 4. آب جوش ۱۰۰ گرم، تقریباً نصف لیوان
 5. پودر قند به مقدار لازم (تقریباً ۱۵۰ گرم)
 6. اسانس بادام تلخ به مقدار لازم

طرز تهیه: بادام‌ها را داخل اب خیسانده تا زمانیکه به راحتی از پوست جدا شوند (حدوداً ۱۲ ساعت)، اگر عجله داشتید می‌توانید از آب جوش برای جدا کردن پوست بادام استفاده کنید.(بادام‌ها بیشتر از ۲۴ ساعت در آب نمانند. بعد از اینکه پوست بادام‌ها را جدا کردید بادام‌ها را بر روی پارچه‌ای قرار دهید تا خشک شوند. بادام‌ها را با چرخ گوشت چرخ کنید. پس از آن سه دفعهٔ دیگر بادام‌ها را به همراه شکر چرخ کنید. سپس آب جوش را اضافه کرده و مواد را به خوبی مخلوط کنید. پس از آن سفیدهٔ تخم مرغ را اضافه و دوباره مواد را به هم بزنید. سپس آنرا به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت قرار دهید. روی میز کار پودر قند ریخته و خمیر را روی آن ورز می‌دهیم تا پودر قند به درون خمیر رفته و به دست ما نچسبد. از رنگ‌های خوراکی برای تهیهٔ خمیر در رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنیم. در صورتی که دوست داشتید از اسانس بادام تلخ استفاده کنید.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

مجله اینترنتی آشپزی ایران کوک