کتاب آشپزی/خمیر پفی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


مواد لازم برای ۱۲ نان پفی[ویرایش]

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ آب ۶۰ گرم
۲ شیر ۶۰ گرم
۳ کره ۵۰ گرم یا یک چهارم پیمانه کره را به قطعات کوچک‌تر خورد می‌کنیم.
۴ نمک کمی
۵ شکر یک دوم قاشق چایخوری
۶ آرد ۷۰ گرم آرد را باید قبل از افزودن الک کرد.
۷ تخم مرغ ۳ عدد تخم مرغ سوم باید بهم زده و با دقت به اندازه یک یا دو قاشق غذاخوری اضافه شود که خمیر شل نشود. باقیمانده تخم مرغ سوم را می‌توان با برس بر روی قطعات خمیری که روی فر قرار داده شده کشید تا نان پخته شده براق به نظر برسد.

۱. آب، شیر، نمک، شکر و کره را با یکدیگر روی حرارت می‌گذاریم وقتی که آب شروع به حباب زدن و جوش آمدن کرد، به یکباره آرد را مخلوط می‌کنیم. انقدر بهم می‌زنیم تا خمیر شبیه حلوا شود و وقتی شروع به جز جز کرد از روی حرارت بر می‌داریم.

۲. وقتی که کمی سرد شد دو تخم مرغ‌ را دانه دانه اضافه می‌کنیم و بهم می‌زنیم، تخم مرغ سوم را با در نظر گرفتن سفتی خمیر اضافه می‌کنیم. معمولاً دو قاشق غذاخوری از این تخم مرغ سوم که بهم زده شده کافی‌است. مواظب می‌شویم تا خمیر گلوله نباشد و یکنواخت باشد.

نکته:مهمترین نکته در مورد خمیر پفی میزان قوام آنست بحدی که چنان سفت نباشد که از قیف بیرون نیاید و انقدر هم شل نشده باشد که بدون فشار دادن و خودبخود از قیف بیرون بریزد. اگر بجای قیف از قاشق برای ریختن مایه در سینی فر استفاده می‌شود باید مایه از قاشق یا کفکیر آویزان بشود ولی بقدری قوام داشته باشد که به زودی نریزد.

۳. مایه را در قیف ریخته و روی سینی کمی چرب شده با فاصله به تعداد ۱۲ عدد می‌ریزیم. با برس تخم مرغ بهم زده‌ای که باقیمانده را بر روی این خمیرهای قسمت شده می‌کشیم.

۴. در فر حرارت ۲۰۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه سپس در حرارت ۱۷۰ درجه ۲۰ دقیقه می‌پزیم.

۵.از این خمیر می‌توان برای تهیه نان خامه‌ای استفاده کرد. در اینصورت درون آن با خامهٔ زده شده و شیرین پر می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]