کتاب آشپزی/خورش غوره بادمجان

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خورش غوره بادمجان یکی از غذاهای محلی استان همدان است.[۱]

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان شش عدد
 2. مرغ یا جوجه ۸۰۰ گرمی یک عدد
 3. غوره دو خوشه
 4. گوجه فرنگی پنج عدد
 5. پیاز متوسط یکی
 6. نمک و ادویه

طرز تهیه: پوست بادمجان‌ها را بکنید و از درازای آن در روغن سرخ کنید. پیازها را نیز پس از خرد کردن تفت دهید. اکنون قطعات مرغ را به همراه گوجه فرنگی خرد شده و زردچوبه و کمی نمک به همراه پیاز و آب بپزید. گوشت مرغ زودپز است و نیازی به پخت زیاد ندارد. حال بادمجان‌ها و غوره را به قابلمه بیفزایید و بعد از کم کردن حرارت اجاق، اجازه دهید غذا ۱۵ دقیقه بپزد. همواره پیش از کشیدن (سرو کردن) غذا، مزه آن را بچشید، دقت کنید بادمجان‌ها خوب پخته باشند. این خورشت را می‌توانید با چلو یا نان همراه کنید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان نیم کیلو
 2. پیازمتوسط یک عدد
 3. گوشت چرخ کرده دویست گرم
 4. گوجه فرنگی ریز چهارعدد
 5. رب گوجه فرنگی یک قاشق سوپ خوری
 6. غوره پاک شده نصف لیوان
 7. نمک فلفل زرد چوبه به مقدار دلخواه

طرز تهیه:

بادمجان راپوست کنده از طول نصف کرده نمک می‌پاشیم. بعد از دو ساعت می‌شوییم آبش راگرفته و سرخ می‌کنیم. پیاز را سرخ کرده زرد چوبه را اضافه کرده گوشت را در آن تفت می‌دهیم. گوشت وپیاز را کنار ظرف جمع کرده رب گوجه را تفت می‌دهیم بادمجان‌ها را کنار آن می‌چینیم کمی فلفل وزرد چوبه اضافه کرده گوجه فرنگی راروی آن می‌چینیم. با دو لیوان آب وحرارت کم می‌پزیم. ربع ساعت قبل از پایان پخت غوره را اضافه می‌کنیم. نمک را می‌چشیم اگر کم بود اضافه می‌کنیم.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم:

 1. بادمجان نیم کیلو
 2. پیازمتوسط یک عدد
 3. گوشت چرخ کرده دویست گرم
 4. گوجه فرنگی ریز چهارعدد
 5. رب گوجه فرنگی یک قاشق سوپ خوری
 6. غوره پاک شده نصف لیوان
 7. نمک فلفل زرد چوبه به مقدار دلخواه

طرز تهیه: بادمجان راپوست کنده از طول نصف کرده نمک می‌پاشیم. بعد از دو ساعت می‌شوییم آبش راگرفته و سرخ می‌کنیم. پیاز را سرخ کرده زرد چوبه را اضافه کرده گوشت را در آن تفت می‌دهیم. گوشت وپیاز را کنار ظرف جمع کرده رب گوجه را تفت می‌دهیم بادمجان‌ها را کنار آن می‌چینیم کمی فلفل وزرد چوبه اضافه کرده گوجه فرنگی راروی آن می‌چینیم. با دو لیوان آب وحرارت کم می‌پزیم. ربع ساعت قبل از پایان پخت غوره را اضافه می‌کنیم. نمک را می‌چشیم اگر کم بود اضافه می‌کنیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

 1. «آشنایی با غذاهای خوشمزه چهار گوشه‌ایران». همشهری آنلاین. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-06. بازبینی‌شده در ‎۱۶ بهمن ۱۳۹۲.