کتاب آشپزی/خورش ماست

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خورش ماست

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای ۴ نفر:

 1. گوشت گردن بدون استخوان ۲۵۰ گرم (با استخوان ۳۰۰ گرم)
 2. ماست چکیده بی نمک ۲٫۵ کیلوگرم
 3. شکر ۱ پیمانه سرخالی
 4. زرده تخم مرغ ۲ عدد
 5. آب ۲ تا ۳ پیمانه
 6. گلاب، نمک، زعفران ساییده به اندازه کافی
 7. خلال پسته، بادام و زرشک به اندازه کافی (برای تزیین)

طرز تهیه:

گوشت گردن را با نمک در آب می‌پزند. سپس استخوان‌ها را جدا کرده و گوشت را با گوشت کوب، درون یک ظرف (به طور سنتی مسی) یا تفلون آنقدر می‌کوبند تا سفید و یکدست شود. اگر ظرف از جنس روی باشد رنگ غذا تیره و بد می‌شود.

زرده تخم مرغ، ماست و شکر را مخلوط کرده و روی حرارت می‌گذارند و به هم می‌زنند تا جوش بیاید. هنگامی که مایه جوش آمد، گوشت گردن کوبیده شده را در تابه ریخته و مخلوط ماست، زرده تخم مرغ و شکر را بدان می‌افزایند و مخلوط می‌کنند. غذایی که به دست می‌آید حالت کش‌دار دارد. زعفران آب کرده و گاه گلاب به آن اضافه می‌شود.

خورش را ۲۴ ساعت پیش از سرو کردن تهیه کرده و در یخچال نگهداری می‌کنند تا جا بیفتد. خورش ماست با زرشک، خلال بادام و پسته تزیین می‌شود.

نکات: ۱- این خورش سرد سرو می‌شود. ۲- از ظرف با جنس روی برای کوبیدن استفاده نکنید وگرنه رنگ غذا تیره و بد می‌شود.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. مرغ – ۷۵۰ گرم
 2. پیاز – ۲ عدد (۲۵۰ گرم)
 3. زردچوبه – ۱ قاشق چایخوری
 4. آب – ۵۰۰ میلی لیتر
 5. زعفران – ۶ قاشق چایخوری
 6. خلال پوست پرتقال – ۲ قاشق غذاخوری
 7. ماست چکیده – ۵۰۰ گرم
 8. نمک – ۱ قاشق چایخوری
 9. خلال پسته – ۱ قاشق غذاخوری
 10. زرشک تفت داده شده – یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

مرغ را به قطعات متوسط برش دهید. پیاز را به صورت خلالی برش داده و همراه با ۲ قاشق چایخوری زعفران به تکه‌های مرغ اضافه کنید. آب را اضافه کرده و یک ساعت حرارت دهید. استخوان‌ها را جدا کرده و به حرارت دهی ادامه دهید. ۲ قاشق چایخوری زعفران و خلال پوست پرتقال را اضافه کرده و ۱۰ دقیقه حرارت دهید. ۲ قاشق چایخوری زعفران را به ماست اضافه کرده و هم بزنید. تکه‌های مرغ را از مواد جدا کرده و به تکه‌های ریز تر دربیاورید (ریش‌ریش کنید) و در ظرف اصلی برای سرو خورشت بریزید. مخلوط ماست زعفران را به مواد اضافه کرده و حرارت دهید ولی قبل از جوشیدن شعله را خاموش کنید. سس آماده است. سس را بچشید و در صورت نیاز نمک اضافه کنید. سس را به تکه‌های مرغ اضافه کرده و کمی هم بزنید. خورشت را با خلال پسته و زرشک تفت داده شده تزئین کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]