کتاب آشپزی/خورش ناردون

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خورش ناردون یکی از غذاهای رسمی استان مازندرانه که معمولاً نهار عروسی در روستاهای اطراف مازندران با این غذا پذیرایی میشه و از اردک و غاز و یا پرنده (خوتکا، پرلا و ...) استفاده میشه. غیر از مراسم عروسی در مهمانی‌ها ی عید، پاگشا و ... هم سرو میشه. حالت خودمونی این غذا با مرغه. اما رسمی اگه بخاین درست کنین با اردک و غاز بسیار خوشمزه و مجلسی میشه.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای ۴ نفر:

  1. مرغ متوسط ۱ عدد اردک یا غاز هم متوسط یاشه برای ۶ نفر کافیه
  2. انار ترش یا ملس ۳۵۰ گرم
  3. پیاز متوسط ۳ عدد
  4. رب انار ۲ ق غ
  5. شکر (اگه خیلی انار ترش باشه) کمی یا میتونین از شکر سیاه استفاده کنین
  6. سیر (اگه اردک یا غاز باشه) ۳–۴ حبه
  7. آلو دلخواه (میتونین اصلاً نریزین)
  8. نمک فلفل زردچوبه

طرز تهیه:

اگه از مرغ استفاده میکنین مرغ رو با یکی دو حبه سیر و آب و نمک فلفل بذارین بپزه در آخر پخت مرغ باید به اندازه نصف اون مقداری که ریختین آب داشته باشه و خشک نباشه چون از آبش توی خورش باید استفاده کرد. اگه از اردک یا غاز استفاده میکنین اول باید غاز یا اردک رو توی روغن با حرارت ملایم سرخ کنین و بعد بذارین بپزه با ۳–۴ حبه سیر و ادویه.

حالا پیاز رو خیلی ریز خورد می‌کنیم و سرخش می‌کنیم. اگه دوست داشتین ۵–۶ تا آلو هم میندازیم تو پیاز داغ (البته بعد از اینکه آلو رو خیس دادین) زردچوبه رو به پیاز داغ می‌زنیم. حالا انار رو هم اضافه میکنین و تفت میدیم؛ و میذاریم یه کم تفت بگیره تا رنگ انار برگرده. بعد از چند دقیقه حالا آب مرغ رو به مواد اضافه می‌کنیم و حرارت رو کم می‌کنیم تا آرام بپزه. یه نیم ساعت زمان میدیم. نمک و فلفل رو اضافه می‌کنیم. ترشی غذا رو اندازه می‌کنیم اگه خیلی ترش بود رب انار نمی‌زنیم اگه ترش نبود میتونین ۱ ۲ ق غذاخوری رب انار رو با ۲ ق غداخوری شکر اضافه کینین. رب انار غذا رو غلیظ میکنه. حالا مرغ رو به خورش اضافه می‌کنیم اگه |آبش کم بود یه استکان آب جوش می‌ریزیم؛ و میذاریم بپزه تا جا بیفته اردک و غاز زمان بیشتری واسه پخت میخاد. نمک فلفل رو هم اندازه می‌کنیم. حالا خورش ناردون آماده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]