پرش به محتوا

کتاب آشپزی/دوشاب برنج

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

دوشاب برنج یکی از دسرهای ساده و بسیار خوشمزه گیلانی که صرف آن با چای بسیار لذت بخش است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. برنج ۱ پیمانه
  2. شیره انگور تیره (دوشاب) ۲/۳ پیمانه
  3. گردوی خرد شده ۱/۲ پیمانه
  4. پودر هل ۱/۲ ق چایخوری
  5. پودر زیره ۱ ق چایخوری. (در صورتی که مایل به استفاده از زیره نبودید مقدار پودر هل را ۲ برابر کنید ولی استفاده از طعم مطلوب زیره را توصیه می‌کنم)

طرز تهیه: ۱- برنج را پاک کرده شسته و با آب کافی به مدت ۲۴ ساعت خیس کنید. در طی این مدت ۱ تا ۲ بار اب برنج را عوض کنید. بعد از سپری شدن این مدت برنج یکی دو دور بشویید و در یک آبکش بریزید و بگذارید ۲ تا۳ ساعت بماند تا آب ان گرفته شود.

۲- گردو و دوشاب و ادویه‌ها را کنار دست خود بگذارید. کف و دیواره‌های ظرف مورد نظر را با روغن مایع خوب چرب کرده و کنار بگذارید.

۳- برنج را در یک تابه بزرگ ریخته و روی حرارت مناسب تفت دهید تا رنگ آن کاملاً طلایی شود.

توجه داشته باشید اگر تابه بزرگ در دسترس ندارید برنج را به دفعات و در ۲ یا ۳ نوبت سرخ کنید تا به طور یکنواخت داده شود و نسوزد. نکته مهم دیگر اینکه، در لحظه اول که برنج را داخل تابه می‌ریزد کمی رطوبت دارد در این مرحله آن را هم نزنید چون خرد می‌شود بگذارید با حرارت ملایم حدود ۲ تا ۵ دقیقه اب ان تبخیرشود سپس خود برنج از ظرف جدا شده و شروع می‌کند به پف کردن و حرکت در تابه. هم زدن برنج را باید از این مرحله به طور مداوم و آهسته با قاشق چوبی انجام دهید.

۴- برنج سرخ شده را به یک کاسه منتقل کنید تا حرارت باقی مانده در تابه آن را نسوزاند.

۵- دوشاب را در یک قابلمه ریخته روی حرارت به مدت ۲ تا ۵ دقیقه گذاشته چند جوش بزند و کف روی ان جمع شده در این مرحله دوشاب شروع می‌کند به بالا آمدن از ظرف و سر رفتن سریع آن را از روی حرارت بردارید. چرا که اگر بیش ازحد روی حرارت مانده و غلیظ شود باعث سفت شدن دسر می‌شود.

۶- حالا مخلوط برنج و گردو و ادویه‌ها را در تابه ریخته و سریع دوشاب را به ان اضافه کرده و حدود ۱ تا۲ دقیقه روی حرات هم بزنید. بعد از روی حرات برداشته و داخل ظرفی که از قبل چرب کرده‌ایم ریخته و با پشت یک قاشق مواد را فشار داده تا خوب بهم بچسبند. برای انککه برنج و شیره انگور به پشت قاشق نچسبد و بتوانید راحت روی آن را صاف کنید یک کاسه اب کنار دست خود گذاشته و هر بار کمی پشت قاشق را مرطوب کرده و روی مواد بکشید تا خوب صاف شود. دسر را بگذارید ۱ تا۲ ساعت بگذارید تا سرد شده و خودش را بگیرد تا بتوانید راحت آن را برش بزنید.

بهتر است بعد از یک ساعت با یک چاقوی تیز و آهسته دسر را به اندازه دلخواه برش بزنید ولی از ظرف جدا نکنید تا کاملاً سرد شود و انسجام کافی را برای برداشتن از ظرف داشته باشد.

  • می‌توانید وقتی در مرحله‌ای که دسر داغ است و روی آن صاف کردید ۲ تا ۳ عدد گردو را برداشته و روی دسر رنده کرده و با قاشق فشار دهید تا گردو به برنج بچسبد.
  • برای تهیه این دسر حتماً از برنج مرغوب گیلانی استفاده کنید چون با رعایت تمام نکات ذکر شده برنج این دسر بسیار ترد بوده و زیر دندان راحت خرد می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]