کتاب آشپزی/راحت الحلقوم

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

راحت الحلقوم

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. نشاسته ۱ لیوان
 2. شکر ۱٫۵ (یک و نیم) لیوان
 3. آب ۲٫۵ (دو و نیم) لیوان
 4. گلاب ۰٫۵ (نیم) لیوان
 5. جوهر لیمو قدری
 6. آرد به میزان لازم

طرز تهیه: روی نشاسته ۲ الی ۳ لیوان آب بریزید و کمی آنرا به هم بزنید تا کاملاً حل شود وصبر کنید مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بماند بعد که نشاسته ته‌نشین شد آب روی آنرا به آرامی خالی کنید و شکر و آب و گلاب و جوهر لیمو را به آن اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و مدام به هم بزنید اینکار را آنقدر ادامه دهید تا کاملاً سفت شده و بتوان آنرا در وسط قابلمه جمع کرد و شبیه به یک ژله سفت و کشدار شود.

در کف یک ظرف مسطح مثل سینی آرد بریزید و مایه را روی آن ریخته و روی آن را صاف کنید و آرد بپاشید و با فشار کف دست آنرا به یک لایه‌ای به قطر ۱ الی ۱٫۵ سانتی‌متر در آورید و بعد از سرد شدن با کارد به شکل لوزی یا مربع ببرید و دورتادور راحت الخلقوم‌ها را به آرد یا پودر پسته یا نارگیل آغشته کنید و در ظرف بچینید.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. نشاسته یک فنجان
 2. شکر ۵/۱ فنجان
 3. جوهر لیمو یک چهارم قاشق چایخوری
 4. آب ۳ فنجان
 5. پودر نارگیل نصف فنجان
 6. پودر پسته یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه:

نشاسته را در ۲ فنجان آب سرد حل کرده، می‌گذاریم ته‌نشین شود. سپس آب روی آن را بر می‌داریم و بقیه را در قابلمه می‌ریزیم. ۳ فنجان آب به نشاسته اضافه کرده و با شکر و جوهر لیمو روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. مرتب آن را به هم می‌زنیم تا مایع بپزد، طوریکه از دیوارهٔ قابلمه جدا شود و مثل توپ در وسط ظرف قرار گیرد. در قالب کم عمقی کمی پودر نارگیل ریخته و مایع راحت الحقوم را روی آن می‌ریزیم و بقیه پودر نارگیل را روی مایع می‌ریزیم. سپس با دست آن را در کف قالب پهن می‌کنیم و می‌گذاریم تا کاملاً خنک شود.

سپس با قیچی آن را به صورت مربع یا مستطیل یا لوزی برش داده و برش‌ها را در بقیه پودر نارگیل می‌غلتانیم. راحت الحلقوم‌ها را در ظرفی چیده و روی آنها پودر پسته می‌پاشیم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]