پرش به محتوا

کتاب آشپزی/رشته‌ختایی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

رشته ختایی یکی از شیرینی‌های سنتی استان آذربایجان شرقی است.[۱]

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای رشته ختایی:

  1. نیم کیلو رشته ختایی ۲۵۰ گرم گردو
  2. ۲۰۰ گرم پسته
  3. ۱۰۰ گرم پودر قند
  4. کره یا روغن به مقدار ۲ قاشق غذاخوری
  • شربت:
  1. آب ۲ پیمانه
  2. شکر ۱ پیمانه، این مقدار برای ۱۵-۲۰ نفر کافی است.

نکات مهم: پسته بعداً به این دسر اضافه شده و قدیمی‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. و هرچه گردو بیشتر باشد خوشمزه تر است و بنا به ذائقه می‌توان کم یا زیاد کرد. کمی از گردو و پسته را برای تزیین نگه می‌داریم.

طرز تهیه:[ویرایش]

ابتدا روغن را در ماهیتابه ریخته و کمی گرم می‌کنیم تا روغن در تمام ماهیتابه پخش شود سپس یک لایه رشته در ته ظرف می‌چینیم طوری که ته ظرف دیده نشود بعد گردو و پسته که نگینی خرد کرده‌ایم را بر روی رشته می‌پاشیم و رویش یک لایه رشته و باز میانش گردو و پسته و رویش رشته این کار را می‌توان به اندازه‌ای که لازم است ادامه دهیم ولی اگر ۳ یا ۴ طبقه باشد کافی است و طوری که آخرین طبقه باز هم رشته باشد و سپس روی حرارت ملایم قرار داده و شیره‌ای که قبلاآماده کرده‌ایم را رویش می‌ریزیم. این دسر زمانی آماده است که رشته پایینی کمی سرخ شود و رشته میانی کمی آب شود به این اندازه که رسید از روی گاز برداشته و کمی زمان می‌دهیم تا خنک شود و بعد به دلخواه برش می‌زنیم و رویش را با پسته و گردو تزیین می‌کنیم. می‌توانید بعد از برش در کپسول قرار داده و در سینی بچینید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «میهمان آئین‌های مردم آذربایجان در ماه رمضان». روزنامه کیهان. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-05. بازبینی‌شده در ‎۱ بهمن ۱۳۹۲.