پرش به محتوا

کتاب آشپزی/زولبیا

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
نمونه زولبیا

زولبیا

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. نشاسته ۲۰۰ گرم
 2. ماست ۱۸۰ گرم
 3. آرد ۲۰ گرم
 4. زعفران حل شده یک قاشق سوپخوری
 5. روغن جامد یک قاشق چایخوری
 6. جوش شیرین یک دوم قاشق چایخوری
 7. آب یا گلاب یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه:

نشاسته و ماست را مخلوط کرده، چند دقیقه‌ای صبر می‌کنیم تا نشاسته در ماست خیس خورده و به راحتی حل شود. سپس آرد را اضافه می‌کنیم و با همزن خوب به هم می‌زنیم تا مایع زولبیا صاف و یکدست شود. روغن جامد را اضافه کرده و در حین به هم زدن آب یا گلاب را همراه با زعفران حل شده به مایع اضافه می‌کنیم و آن را در قیف مخصوص می‌ریزیم.

در این مرحله جوش شیرین را هم اضافه می‌کنیم و مایع را خوب به هم زده، در حالی که روغن روی شعله قرار دارد، زولبیا را توسط قیف در روغن کاملاً داغ به صورت دایره‌های بزرگ و کوچک فرم می‌دهیم و بلافاصله پس از کمی سرخ شدن آنها را پشت و رو می‌کنیم.

زولبیاها را در شربت قرار می‌دهیم و پس از۱۵–۱۰ دقیقه آنها را از شربت خارج کرده و در صافی قرار می‌دهیم تا شربت اضافه آن خارج شود.

مواد لازم برای شربت:

 1. شکر ۲فنجان
 2. آب یک فنجان
 3. گلاب ۲ قاشق سوپخوری
 4. زعفران حل شده یک قاشق مرباخوری
 5. آبلیمو یک قاشق مربا خوری

طرز تهیه شربت: آب و شکر را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا بجوشد. بعد گلاب و زعفران را اضافه کرده، سپس آبلیمو را می‌ریزیم. پس از چند جوش، شربت آماده شده را از روی شعله برمی‌داریم. یادآوری: برای سرخ کردن بامیه و زولبیا از روغن مایع استفاده کنید، چون روغن جامد باعث سفت شدن آن خواهد شد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. ماست ¼ لیوان
 2. نشاسته ۵۰ گرم
 3. اسانس هل ۲ قطره
 4. کره ½ قاشق چایخوری
 5. گلاب ۱ قاشق غذاخوری
 6. روغن مایع به اندازه کافی
 7. آرد سفید ۱ قاشق غذاخوری
 8. جوش شیرین ¼ قاشق چایخوری

طرز تهیه:

برای تهیه شیرینی زولبیا ابتدا نشاسته را در کاسه ای بزرگ می‌ریزیم و ماست را به آن اضافه می‌کنیم و با هم مخلوط می‌کنیم تا یکدست شوند و به مدت ۵ دقیقه کنار می کذاریم. سپس کره را از یخچال بیرون می‌آوریم و می‌گذاریم تا نرم شود.

پس از گذشت ۵ دقیقه کاسه مخلوط ماست و نشاسته را می‌آوریم و آرد را کم‌کم به آن‌ها اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم و کره را نیز می‌افزاییم و خوب مخلوط می‌کنیم تا مایه زولبیا یکدست شود. بعد گلاب، اسانس هل و جوش شیرین را به مایه اضافه می‌کنیم و مجدداً مواد را مخلوط می‌کنیم تا مایه غلظتی شبیه به ماست داشته باشد. اگر دیدید مایه سفت شده‌است می‌توانید کمی گلاب اضافه کنید.

سپس در یک ظرف مانند یک تابه روغن به حدی می‌ریزیم که استخر روغن داشته باشیم و زولبیاها راحت در ان شناور باشند و تابه را روی حرارت کم می‌گذاریم تا به مرور زمان روغن داغ شود. مایه زولبیا را در قیف می‌ریزیم و قیف را بالای تابه نگه می‌داریم و خیلی سریع قیف را فشار می‌دهیم و مایه زولبیا بیرون می‌آید و سریع دست را مانند دایره می‌چرخانیم تا زولبیا که از قیف بیرون می‌آید و داخل روغن ریخته می‌شود به شکل یک دایره در بیاید. می‌توانید اگر قیف ندارید مایه را در جا سسی بریزید تا راحت تر مایه بیرون بیاید و شکل بگیرد.

شربت آماده شده از قبل را حتماً در یخچال قرار می‌دهیم تا سرد شود و زمانی که زولبیاها سرخ شدند از روغن بیرون می‌آوریم و در توری فلزی قرار می‌دهیم به مدت ۱ دقیقه تا روغن اضافه آن خارج شود و بعد در شربت قرار می‌دهیم تا به مدت ۵ دقیقه در شربت سرد بماند و طعم دار شود.

و مجدداً از شربت که بیرون آوردیم زولبیا را در توری قرار می‌دهیم تا شربت اضافه آن خارج شود. تمامی زولبیاها را به همین صورت آماده می‌کنیم و در ظرف می‌چینیم و روی آن سلفون می‌کشیم و در یخچال قرار می‌دهیم تا خنک شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]