کتاب آشپزی/سیب‌زمینی شکم پر

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیب‌زمینی شکم پر

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای سیب‌زمینی شکم پر

  1. سیب زمینی متوسط: ۱ یا ۲ عدد
  2. ژامبون گوشت: ۱۵۰ گرم
  3. پنیر پارمزان: ۵۰ گرم
  4. پنیر چدار: ۵۰ گرم
  5. پنیر پیتزا: ۱۵۰ گرم
  6. پنیر خامه‌ای: ۱ قاشق غذاخوری
  7. پیازچه خرد شده: ۳ قاشق غذاخوری
  8. سس مایونز: ۱ قاشق غذاخوری
  9. روغن: به میزان لازم
  10. نمک، فلفل سیاه و پودر پاپریکا: به میزان لازم

سیب زمینی‌ها را با استفاده از اسکاچ خوب تمیز و آن‌‌ها را با پوست به ۲ قسمت تقسیم کنید.

با استفاده از یک فرچه تمام سطوح سیب زمینی‌ها را روغن بمالید. کف سینی فر یا تستر خود را با یک لایه کاغذ روغنی بپوشانید و سیب زمینی‌های چرب شده را روی آن قرار دهید.

نمک، فلفل سیاه و پودر پاپریکا را روی سیب زمینی‌ها بریزید و سپس روی سینی را با استفاده از یک لایه فویل آلومینیم خوب بپوشانید. قسمت رویی فویل را با استفاده از یک چاقو چند برش دهید تا هوای گرم به داخل فویل هم راه پیدا کند و سیب زمینی‌ها بهتر برشته شوند.

فر را از از قبل روشن کنید و بعد از این که کمی گرم شد، سیب زمینی‌ها را درون آن قرار دهید. دمای فر را روی ۲۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید و ۱ ساعت برای پخت به آن زمان دهید.

پس از یک ساعت سیب زمینی‌ها را از فر خارج و درون آن‌ها را با استفاده از یک قاشق غذاخوری خالی کنید. در صورتی که احساس کردید سیب زمینی‌ها هنوز به طور کامل نپخته‌اند و به راحتی بریده نمی‌شوند، آن‌ها را مجددا درون فر قرار دهید تا کمی دیگر بپزند.

هر چند سیب زمینی‌ها پس از پر کردن مواد مجددا به داخل فر می‌روند، اما پخت اصلی باید در این مرحله انجام شود؛ مرحله‌ی دوم پخت بیشتر برای برشته و آب شدن پنیر است.

بخش‌های خارج‌شده از سیب زمینی‌ها را در یک ظرف بزرگ بریزید و با گوشت کوب یا پشت چنگال له کنید. سپس به ترتیب ژامبون گوشت، پنیرها، پیازچه و سس مایونز را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد کاملا با هم ترکیب شوند.

سینی سیب زمینی‌ها را بیاورید و با استفاده از یک قاشق مواد را به داخل سیب زمینی‌ها منتقل کنید. در نهایت می‌توانید روی آن‌ها را مجددا پنیر پارمزان یا هر نوع پنیر دیگری که دوست دارید بریزید.

دمای فر را روی ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تنظیم کنید، سیب زمینی‌ها را داخل فر قرار دهید و ۲۰ دقیقه زمان دهید تا روی سیب زمینی‌ شکم پر شما کاملا برشته و طلایی شود.