کتاب آشپزی/سیب پلوی کرمانشاهی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

سیب پلوی کرمانشاهی بومی شهر کرمانشاه است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. برنج ۵ پیمانه
 2. سیب زمینی ۳ تا ۴ عدد
 3. گوشت چرخ کرده ۵۰۰ گرم
 4. پیاز ۱ عدد
 5. کشمش پلوئی ۱۰۰ گرم
 6. خرما ۲۰۰ گرم
 7. کره یا روغن ۱۰۰ گرم
 8. زعفران و نمک به میزان لازم

طرز پخت:

برنج را حدود ۲ ساعت در آب و نمک خیس می‌کنیم سیب زمینی را به صورت مکعب خرد کرده، وقتی که آب برنج جوش آمد برنج را ریخته بعد از چند جوش سیب زمینی را اضافه می‌کنیم ۲ تا ۳ جوش که زد برنج را صاف می‌کنیم بعد مقداری روغن و آب برای ته دیگ درست می‌کنیم بعد برنج را حدود دو کفگیر ریخته شوید را می‌پاشیم دوباره برنج ریخته لابه لای برنج و سیب زمینی شوید می‌پاشیم و حدود ۴۵ دقیقه با حرارت کم می‌گذاریم تا دم بکشد بعد با خرما و کشمش و پیاز سرخ شده و برنج زعفرانی تزئین می‌کنیم.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. برنج ۲ پیمانه
 2. آب یرای برنج ایرانی ۳ پیمانه و برای برنج دانه بلند خارجی ۳/۵ پیمانه
 3. سیب زمینی ۲ الی ۳ عدد متوسط
 4. شوید خشک به قدر کافی
 5. نمک قدری
 6. روغن زیتون ۲ قاشق غذا خوری
 7. گوشت چرخ کرده یا ماهیچه و یا مرغ
 8. کشمش و خرما و پیاز و ... برای تزئین

طرز تهیه:

برنج را شسته و نمک اضافه کرده به مدت یک الی دوساعت با مقدار آب داده شده خیس کنید بعد سیب زمینی را پوست کنده و بشوئید و در اندازه حبه قند خرد کنید.

برنج و روغن زیتون و سیب زمینی را در پلو پز بریزید و پلوبز را روشن کنید هر زمانی که آب برنج تبخیر شد پلو پز را چند لحظه خاموش کرده و برنج را به آرامی در ظرفی خالی کنید و در قابلمه پلوپز کمی روغن بریزید و با یک لایه سیب زمینی یا نان لواش بپوشانید سپس از برنج یک کفگیر روی ته دیگ بریزید و بعد شوید بپاشید و دو باره برنج و باز هم شوید و همین‌طور ادامه دهید تا تمامی برنج را در قابلمه بریزید. دور برنج را جمع کنید و دو باره پلوپز را به برق بزنید تا برنج دم بکشد.

اگر پیاز پخته و سیر پخته را دوست دارید در همان زمانی که برنج را در قابلمه می‌ریزد و ما بینش شوید می‌پاشید. پیاز و سیر را روی برنج بگذارید تا دم بکشد. برای اینکه سیر له نشود و برنج بوی سیر نگیرد چون ممکن است بعضی سیر را دوست نداشته باشند بهتر است سیر را با آخرین لایه پوست آن خوب شسته و روی برنج بگذارید. هم سیر خوب پخته می‌شود و هم له نمی‌شود و برنج هم بوی سیر را به خودش نمی‌گیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]