پرش به محتوا

کتاب آشپزی/شکوفه خا

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شکوفه خا یک نوع شیرینی مخصوص کردستان و به ویژه منطقه بیجار است که تهیه آن مهارت زیادی می‌خواهد و اهالی این منطقه معمولاً در ایام عید نوروز جهت پذیرایی از مهمانان این شیرینی را تهیه می‌کنند. شکوفه خا در گویش گروسی به معنای شکوفه تخم مرغ است که با توجه به اشکال گل مانندی که این نوع شیرینی دارد، این نام زیباتر و متناسب تر از نان پنجره‌ای است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم جهت تهیه شیرینی شکوفه خا:

  1. تخم مرغ: ۸ عدد
  2. آرد سفید: ۱ فنجان
  3. شیر: ۱ فنجان
  4. گلاب: نیم فنجان
  5. خاک قند: به میزان لازم
  6. روغن: به میزان لازم

طرز تهیه شکوفه خا:

تخم مرغ‌ها را شکسته و کاملاً هم می‌زنیم. سپس شیر و گلاب را افزوده و کمی دیگر هم زده و آرد سفید را کم‌کم اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا گلوله گلوله نشود و یک مایهٔ یکدست و روان داشته باشیم.

روغن را در تابه ریخته و هنگامی که گرم شد، قالب را در آن زده و سپس تا نیمی از ارتفاع قالب را در مایه شیرینی زده و باز قالب را در روغن می‌زنیم که به علت وجود درصد بالای تخم مرغ در مواد شیرینی، در عرض چند لحظه شکل گرفته و با یک تکانِ دست داخل روغن داغ می‌افتد و ما باید با چنگال سریعاً آن را از روغن خارج نموده و اقدام به درست نمودن شکوفه بعدی نماییم. پس از اینکه شکوفه‌ها خنک شد به میزان دلخواه روی آنها خاک قند می‌پاشیم.

نکات:

۱- اگر مقدار کمی از ارتفاع قالب را در مایه فرو کنیم شکوفه به خوبی شکل نمی‌گیرد.

۲- اگر مقدار زیادی از ارتفاع قالب را در مایه فرو کنیم به حدی که در برخی قسمت‌ها بالای قالب را نیز بپوشاند شکوفه به قالب می‌چسبد و کندن آن دشوار است و ممکن است باعث سوختن آن شود.

۳- اگر روغن کم داغ باشد شکوفه وا می‌رود.

۴- اگر روغن زیاد داغ باشد شکوفه می‌سوزد و سیاه می‌شود.

۵- پخت یک شکوفه خا عالی نیازمند تمرین زیاد و کسب مهارت به صورت تجربی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]