پرش به محتوا

کتاب آشپزی/شیرینی اتابکی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی اتابکی یا شیرینی ولیعهدی یکی از شیرینی‌های سنتی قزوین است.

مواد لازم[ویرایش]

برای ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم شیرینی اتابکی 

 1. آرد ۲۵۰ گرم
 2. آرد نخودچی ۱۲۵ گرم
 3. آرد برنج ۱۲۵گرم
 4. روغن جامد صاف ۲۲۵ گرم
 5. پودر قند الک شده ۱۷۵ گرم
 6. زرده تخم مرغ 3 عدد
 7. هل ساییده ½ قاشق چایخوری
 8. تخم خرفه یا پودر پسته به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی اتابکی یا ولیعهدی: 

ابتدا روغن و پودر قند را در کاسه‌ای بریزید و با همزن برقی و دور تند حدود ۱۰ دقیقه هم بزنید تا کاملاً مخلوط و کرم مانند شود. اواخر ۱۰ دقیقه هل را هم اضافه کنید. زرده ها را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا بخورد هم بروند. سپس آرد الک شده را قاشق قاشق اضافه کنید و با سر خمیر گیر همزن هم بزنید تا خمیر لطیفی بدست آید. ممکن است یکی دو قاشق از آرد اضافه بیاید. اگر مایل به تهیه شیرینی اتابکی کاکائویی هستید، خمیر را نصف کنید و یک تا ۲ قاشق سوپخوری پودر کاکائوی الک شده به یک قسمت از خمیر اضافه کنید. ورز دهید تا خمیر شکلاتی شود. خمیر شکلاتی و سفید را جداگانه در کیسه فریزر بگذارید و ۴ تا ۵ ساعت درمحیط آشپزخانه جای خنک استراحت دهید. نکته: خمیر را حدود ۲ ساعت در یخچال استراحت دهید. کف سینی فر را کاغذ روغنی بیاندازید. (بدون کاغذ هم می‌شود)

آماده کردن شیرینی اتابکی برای پخت  از خمیر به اندازه فندق درشت بردارید و در دست گرد کنید گلوله‌های خمیر را در سینی با کمی فاصله از هم بچینید روی خمیر شیرینی اتابکی را کمی فشار دهید. فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید و یک ربع زمان دهید تا فر گرم شود (سینی لعابی کف فر بماند) با گاتر گرد کوچکی روی خمیر چند حلقه توی هم بیاندازید. (شبیه حلقه‌های آرم المپیک چند دایره توی هم) روی شیرینی اتابکی را پودر پسته یا تخم خرفه بپاشید. سینی شیرینیها را در طبقه وسط فر بگذارید و ۲۰ دقیقه زمان دهید تا شیرینی پخته شود. سینی را از فر خارج کنید و کنار بگذارید تا شیرینی اتابکی کاملاً سرد شود. سپس در ظرف بچینید وگرنه پودر می‌شود. برای سرعت بخشیدن به کار باید ۲ تا ۴ سینی شیرینی پزی داشته باشید که در فاصله رفتن هر سینی داخل فر شما سینی بعدی را آماده کنید.

نکات:

 • می‌توانید از کره هم استفاده کنید.
 • به این ترتیب که کره را آب کنید. دوغ کره را جدا کنید و کره را برای ۵ ساعت یا یک شب در یخچال بگذارید تا سفت شود.

سپس برای پخت شیرینی‌هایی که احتیاج به روغن صاف دارند استفاده کنید. استفاده از روغن صاف باعث می‌شود بافت شیرینی‌ها سفت تر، قالب زدنش راحت تر و طعمش شبیه نمونه‌های بازاری بشود. در صورت تمایل خمیر شیرینی اتابکی را در یک سینی به قطر ۱ سانت باز کنید. خمیر باز شده را یک ربع در یخچال قرار دهید و سپس با کاتر دلخواه مثل شیرینی نخودچی قالب بزنید و در سینی فر بچینید.

 • برای راحت تر کاتر زدن شیرینی بهتر است کاتر را در آرد برنج زده تکان دهید تا آرد اضافی آن بریزد و سپس کاتر بزنید

جستارهای وابسته[ویرایش]