کتاب آشپزی/شیرینی بامیه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دستور شماره یک[ویرایش]

 1. آرد ۱ پیمانه
 2. آب ۱ و یک سوم پیمانه
 3. زعفران دم کرده ۲ قاشق غذا خوری
 4. روغن مایع ۱ قاشق غذا خوری
 5. بکینگ پودر ۱ قاشق مربا خوری
 6. تخم مرغ ۴ عدد
 7. روغن مخصوص سرخ کردن به میزان لازم

مواد لازم برای شربت بامیه :

 1. شکر دو و نیم پیمانه
 2. آب یک پیمانه
 3. گلاب یک چهارم پیمانه
 4. آب لیمو یک الی دو قاشق غذا خوری
 5. زعفران دم کرده ۱ قاشق غذا خوری


طرز تهیه : ابتدا شربت را جداگانه تهیه کنید . وقتی شربت آماده شد نوبت تهیه بامیه است.

 1. آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط کنید.
 2. آب را در ظرفی روی شعله بگذارید زعفران و روغن را در آن بریزید.
 3. وقتی آب جوش آمد آرد را یکباره درآن بریزید و خوب مخلوط کنید و شعله را خاموش کنید و آنقدر بهم بزنید تا یک خمیر سفت و یکنواختی درست شود.
 4. وقتی خمیر سرد شد یک تخم مرغ اضافه کنید و خوب به هم بزنید در این حالت خمیر ابتدا تکه تکه میشود ولی با هم زدن به مرور خمیر یکنواخت میشود سپس تخم مرغ بعدی را اضافه کنید و باز هم خوب مخلوط کنید و تخم مرغهای بعدی را هم همین روش اضافه کنید.
 5. در این مرحله خمیر آماده است .به ارتفاع دو سانتی متر از ماهیتابه کوچکی را روغن بریزید ظرف کوچک موجب میشود تاروغن کمتری هدر میرود و متوجه میشوید که بعد از اتمام پخت شیرینی روغن زیادی مصرف نشده، که معمولاً دور ریخته میشود ولی این مقدار برای شناور شدن بامیه در هنگام سرخ کردن لازم است . خمیر را در قیف مخصوص بریزید و از ماسوره کنگره دار استفاده کنید. و بامیه ها را پس از سرخ شدن در شربت بیندازید و صبر کنید تا شهد را به خود بکشد . هر بیشتر شهد جذب بامیه شود ظاهر شفافتر و شیشه ای تر ی به خود می‌گیرد.

این شیرینی جزو شیرینی‌هایی است که نیاز به فر ندارد و به روش سرخ کردن تهیه میشود البته روغن فراوانی به خود نمیکشد ولی بایستی هنگام سرخ کردن در روغن شناور باشد تا یکدست سرخ شود. نوع شیرینیهای بامیه‌ای که در بازار تهیه میشود به علت استفاده از روغن جامد و هم چنین استفاده مکرر از این روغن بخصوص در دمای بالا مناسب نمیباشد. این شیرینی به علت داشتن شهد فراوان هر چه کمتر مصرف شود بهتر است. بامیه‌ها را از شهد خارج کنید و در دیس بچینید و با پسته و یا نارگیل تزئین کنید.


جستارهای وابسته[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]