کتاب آشپزی/شیرینی کشمشی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

آموزش در یوتیوب

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد ۱۰۰ گرم
 2. کره ۱۵۰ گرم
 3. شکر ۱۰۰ گرم
 4. کشمش ریز ۵۰ گرم
 5. تخم مرغ کامل دو عدد سفیده یک عدد اضافه
 6. وانیل کمی

طرز تهیه:

کره و شکر را با تخم مرغ همزنی برقی می‌زنیم تا کرم شکل شود. تخم‌مرغ‌ها را یکی یکی اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم. بعد وانیل را اضافه می‌کنیم. آرد را هم کم‌کم به مواد اضافه می‌کنیم. در آخر کشمش را اضافه می‌کنیم. مواد را بر روی سینی فر با قاشق چیده گذاشته در فری که از قبل با دمای ۱۵۰ درجه گرم کردیم می‌گذاریم ۱۵ دقیقه بپزد.

دستور شماره دو[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد ۲۵۰ گرم
 2. پودر قند ۲۲۰ گرم
 3. کره ۱۵۰ گرم
 4. تخم مرغ ۲ عدد
 5. کشمش پلویی ۱۰۰ گرم
 6. اسانس وانیل ۱/۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه: فر را با دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود، کره و تخم مرغ را ۳۰ دقیقه پیش از کار از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسند.

کره نرم شده را داخل کاسه‌ای بریزید و پودر قند و وانیل را اضافه نمایید، مواد را با همزن بزنید تا کرمی و یکدست شود سپس تخم مرغ‌ها را به نوبت اضافه کنید (یکی را اضافه کنید و هم بزنید سپس دیگری را اضافه کنید).

کشمش‌ها را به مایه شیرینی اضافه کنید و در ادامه آرد را کم‌کم روی مواد الک کنید و با لیسک مخلوط نمایید؛ داخل سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و با قاشق از مایه شیرینی بردارید و با فاصله مناسب داخل سینی قرار دهید (شیرینی‌ها در زمان پخت پهن و نازک می‌شوند). سینی را داخل فری که از قبل روشن کرده‌اید و گرم شده است به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه قرار دهید (زمانی که لبه‌های شیرینی طلایی شد یعنی آماده است)؛ اجازه دهید شیرینی‌ها خنک شوند سپس از کاغذ جدا کنید.

دستور شماره سه[ویرایش]

مواد لازم:

 1. آرد: ۱۵۰ گرم
 2. روغن جامد: ۱۰۰ گرم
 3. کشمش: ۸۰ گرم
 4. تخم مرغ: ۲ عدد
 5. پودر شکر: ۱۵۰ گرم
 6. وانیل: ۲/۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه:

مرحله ۱ - کره، وانیل و پودر قند را به کمک همزن با یکدیگر خوب زده تا سبک شود، سپس تخم مرغ‌ها رادانه دانه افزوده و هم بزنید.

مرحله ۲ - آرد الک شده را به مخلوط اضافه کرده و با قاشق هم بزنید. کشمش‌ها را که شسته و خشک شده در کمی آرد غلطانده، آرد اضافی آنرا گرفته و به مخلوط افزوده و هم بزنید.

مرحله ۳ - مواد را به کمک قیف با ماسوره ساده روی سینی فر که کاغذ انداخته‌اید با فاصله قرار داده و در فر ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید تا زمانیکه دور شیرینی طلائی شود.

نکات:

خمیر این شیرینی را نباید خیلی هم زد تا کیفیت خودش را از دست ندهد.

اگر مایل هستید شیرینی شما نرم تر باشد بایستی مقدار آرد را تا ۱۸۰ گرم بیشتر کنید.

اگر مایل هستید شیرینی شما بیسکوئیتی و خشک تر باشد بایستی مقدار روغن را تا ۱۵۰ گرم افزایش دهید.

شیرینی کشمشی نیز از نمونه شیرینی‌های خوشمزه می‌باشد. در صورتیکه آرد شیرینی را زیادتر کنید، شیرینی نرم تر و اگر مقدار کره را بشتر کنید، بیسکوئیتی و خشک تر خواهد شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]


پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]