پرش به محتوا

کتاب آشپزی/قروت

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

قروت یا قوروت یکی از غذاهای محلی استان خراسان جنوبی شهر بیرجند است.

دستور شماره یک

[ویرایش]

مواد اولیه تهیه قوروت شامل:

گردو، پیاز، نعناع خشک، نمک، فلفل سیاه، دارچین، روغن و آب است.

طرز تهیه:

ابتدا گردوها و پودر قروت را داخل مخلوط کن ریخته و به همراه دولیوان آب باید۶–۷ دقیقه خوب بچرخد تا روغن گردو از این مخلوط در بیاید. سپس درقابلمه پیاز را خرد کرده و با مقداری روغن مایع تفت می‌دهیم سپس هنگامی که پیاز به مرحله تغییررنگ رسید و سبک شد به آن نعنا و نمک و فلفل سیاه‌رو اضافه می‌کنیم.

وقتی مواد داخل مخلوط کن آماده شد و رنگ بنفش تیره زیبایی گرفت داخل قابلمه ریخته وبا اون ۲ لیوان آبی که مانده می‌توان باقی قروتها رو از دیواره مخلوط کن جمع کرده و به قابلمه اضافه کرد وسپس می‌جوشانیم.

این غذا را می‌توان با خوراک بادمجان یا پوره سیب زمینی یا مخلوطی ازعدس و کدو و سیب زمینی آبپز نیز میل کرد.

دستور شماره دو، بیرجند

[ویرایش]

مواد لازم:

  1. قروت (که بنفش رنگ می‌باشد): ۳۰۰ گرم
  2. گردو: ۱۰ عدد پودر شده
  3. آب: ۳ پیمانه
  4. روغن حیوانی خوش عطر: ۲ قاشق سوپخوری
  5. پیاز: یک برش
  6. دارچین: یک دوم قاشق چایخوری
  7. نان سنگک: یک عدد

طرز تهیه:

ابتدا قروت را ۳ الی ۴ ساعت خیس کنید. سپس در تغار به همراه گردوی پودر شده بسائید تا به روغن بیافتد. سپس در ابتدا میزان کمی آب اضافه و بسائید تا مایه غلیظ شود سپس مجدداً آب اضافه کنید تا مایه‌ای غلیظ و بنفش رنگ به دست آید. مایه را صاف کنید یعنی قروت کامل از مایه بنفش رنگ جدا شود. سپس روغن را در یک قابلمه جدا داغ کنید و یک برش پیاز در آن بریزید تا روغن عطر پیاز بگیرد. سپس شعله را خاموش و مایهٔ قروت را در آن ریخته و مجدد شعله را روشن کنید وقتی جوش آمد هم زده و بگذارید مجدداً به جوش آمده و این بار شعله را خاموش کنید. قروت را در ظرفی جهت سرو ریخته، روی آن را با دارچین تزیین کنید و با نان سنگک به صورت ترید سرو کنید.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]