کتاب آشپزی/لطیفه

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی لطیف در یوتیوب

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

 1. تخم مرغ :۳ عدد
 2. آرد:۳/۴ پیمانه ۱ قاشق غذا خوری کمتر
 3. پودرشکر :۳ قاشق غذا خوری
 4. وانیل: ۱ قاشق چای خوری
 5. پودر شکرمقداری برای روی مایه شیرینی

سفیده و زرد تخم مرغ هارو جدا کنید. سفیده را آنقدر هم بزنید که کاملا سفت سفت شود.

شکر را به سفیده اضافه کنید و باز با هم زن بزنید تا دوباره سفت و پفکی شود. زردها را با وانیل هم بزنید تا کاملا یک دست شود و به سفیده اضافه کنید و با یک قاشق دورانی و خیلی آرام هم بزنید، یعنی زیرو رو می‌کنیم.

آرد را آرام و کم‌کم الک کنید به سفیده اضافه کنید و دورانی هم بزنید.

باید خیلی با حوصله این کار رو انجام بدید تا پف سفیده نخوابد بعد از اینکه آرد را افزودید و دورانی مخلوط کردید باید بافته اولی سفیده را داشته باشد سبک و پفکی باشد اگر خوب موادو هم بزنید بعد پخت یک شیرینی خواهید داشت که بافته اسفنجی داره داخل قیف بریزید و داخل سینی که کاغذ روغنی یا المینیومی انداختید از ماسور سر صافی که قطرش یک و نیم سانت باشه استفاده کنید وقتی همه شیرینیها رو قیف زدید پودر شکر روشون الک کنید من هم گرد قیف زدم و هم به شکل بیضی داخل فر که از قبل روی ۱۸۰ درجه گرم کردید به مدت ۱۵ دقیقه بذارید تا بپزد وقتی پخت بلافاصله از سینی جدا کنید چون اگر سرد شود دیگر شیرینی‌هاتون جدا نمیشن بعد سرد شدن نونهاتون داخل نونها با قیف خامه بزنید.

نکات:

•در صورتیکه نمی‌خواهید بعد از سرد شدن نان لطیفه بین آنرا خامه بگذارید بایستی آنها را در سینی چیده و رویشان را با پلاستیک بپوشانید تا خشک نشوند.

•برای تهیه نان شکلاتی لطیفه ۲ قاشق از آرد را کم کرده و ۲ قاشق پودر کاکائو جایگزین کنید.

•اگر کمی هم زدنتون مشکل داشته باشه و و یک قسمت کار رو درست انجام ندید به جای شیرینی لطیفه لواشک لطیفه خواهید پخت و یا شیرینی هاتون به جای اسفنجی شدن سفت خواهند شد. پس هم زدنش خیلی مهمه مخصوصا هم زدن دورانیش.

دستور شماره دو[ویرایش]

 1. آرد ۱ لیوان
 2. تخم مرغ ۴ عدد
 3. شکر ۱ لیوان
 4. وانیل ۱/۴ قاشق چایخوری
 5. بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری
 6. پودر قند و خامه برای تزئین به مقدار لازم

ابتدا زرده و سفیده را از هم جدا کنید، دقت کنید که کوچکترین اثری از زرده داخل سفیده‌ها نباشد. سفیده‌ها را چند دقیقه با همزن برقی بزنید تا سفت شود (وقتی ظرف را برمیگردانید نریزد) سپس نصف شکر را به سفیده‌های زده شده اضافه کنید، باید ارام ارام شکر را اضافه کنید تا سفیده اب نیندازد.

زرده‌ها را به همراه نصف باقی مانده شکر و وانیل درون کاسه‌ای بریزید و چند دقیقه با همزن بزنید تا رنگ ان کرم شود سپس با سفیده‌های زده شده مخلوط کنید و بسیار ارام و در یک جهت هم بزنید. آرد و بکینگ پودر را مخلوط نموده و چند بار الک کنید سپس قاشق قاشق به مخلوط زرده‌ها و سفیده‌ها اضافه کنید و در همان جهتی که سفیده‌ها را مخلوط کردید شروع به مخلوط کردن نمائید تا مواد یکدست شوند.

کف سینی فر کاغذ روغنی بیندازید، مایه اماده شده شیرینی را درون قیف با ماسوره ساده بریزید و با فاصله مناسب روی کاغذ بریزید، روی شیرینی‌ها کمی پودر قند بپاشید سپس در طبقه وسط فری که قبلا روشن کرده‌اید با حرارت ۱۸۰ – ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید تا شیرینی‌ها بپزند (دور شیرینی‌ها طلایی شود).

پس از پخت سینی را از فر خارج کنید و در کناری بگذارید تا شیرینی‌ها خنک شوند، پس از خنک شدن به راحتی از کاغذ روغنی جدا نموده و میان دو شیرینی کمی خامه بریزید و روی ان پودر پسته بپاشید.

نکته‌ها: حتما فر را قبل از اماده شدن مایه شیرینی روشن کنید تا گرم باشد، در زمان پخت شیرینی در فر را باز و بسته نکنید، برای زدن سفیده‌ها فقط باید با دور تند همزن بزنید. سر همزنی که سفیده‌ها را می‌زنید نباید خیس یا چرب باشد و به هیچ عنوان نباید زرده‌ای داخل سفیده‌ها بریزد، جهت هم زدن چه با همزن چه با دست باید حتما در یک جهت باشد، جهت هم زدن را هرگز تغییر ندهید.

دستور شماره سه[ویرایش]

 1. تخم مرغ ۳ عدد
 2. بکینگ پودر ۲/۱ قاشق چایخوری
 3. هل یا وانیل مقداری
 4. پودر شکر ۲/۱ پیمانه
 5. آرد یک پیمانه
 6. خامه زده شده

زرده و سفیده را جدا کرده و زرده‌ها را همراه پودر شکر و هل می‌زنیم و خوب زده تا سفت و سفید شود و سفیده‌ها را جدا زده تا فرم بگیردو با زرده‌ها آرام مخلوط کرده و آردو بکینگ پودر را الک کرده و با آن مخلوط کرده و با قیف روی کاغذ روغنی چرب شده ریخته و در فر با حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه گذاشته و بعد از سرد شدن لای دو عدد شیرینی را خامه گذاشته و روی آن پودر شکر می‌پاشیم و باید به این نکات توجه کرد که اندازه‌گیری‌ها دقیق باشد، و زرده‌ها با سفیده‌های فرم گرفته آرام آرام اضافه شودو مخلوط گردند و فر نیز ۱۵ دقیقه قبل با همین درجه گرم شده باشد و در وسط فر می‌گذاریم و زمانی که روی کاغذ روغنی با قیف (یا با دو قاشق غذاخوری) می‌ریزیم و فاصله را رعایت می‌کنیم تا موقع پخت به هم نچسبد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]