کتاب آشپزی/مافین انگلیسی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
مافین انگلیسی

مافین انگلیسی

دستور شماره یک[ویرایش]

برای اطمینان از ور آوردن بار اول، خمیر انگشت خود را آردی کرده و در خمیر فرو می‌کنیم در صورتیکه اثر انگشت با خمیر پر نشد و همانطور باقی ماند خمیر ور آمده‌است.
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ آرد قوی گندم، آرد سفید نان ۳۰۰ گرم در صورتی چسبندگی خمیر باید تا حدی آرد اضافه کرد.
۲ خمیر ترش ۵ گرم خمیر ترش باید در یخچال نگهداری شود. برخی از انواع خمیرترش نیاز به حل کردن در مایع ندارد. برخی از انواع خمیرترش را باید قبل استفاده در آب ولرم یا شیری که در خمیر استفاده می‌شود، به مدت ۱۰ دقیقه حل کرد.
۳ شکر ۵ گرم
۴ نمک ۵ گرم
۵ آب ولرم ۱۹۰ میلی‌لیتر دمای آب بین ۴۰–۳۰ درجه
۶ روغن زیتون یا روغن مایع ۲ قاشق چایخوری=حدوداً ۸ گرم [۱]

۱. در داخل یک کاسه آرد، پودر خمیرترش، شکر و نمک را مخلوط می‌کنیم. روغن و آب ولرم (در صورتی که پودر خمیرترش از نوعی است که ابتدا باید حل شود ده دقیقه قبل آن را در این آب ولرم حل می‌کنیم) به مخلوط اضافه کرده، سپس و روی تخته یا میز آشپزخانه انقدر ورز می‌دهیم تا خمیر یکدست شود در صورتیکه خمیر به دست می‌چسبد کمی آرد اضافه می‌کنیم که این حالت چسبندگی از بین برود. خمیر را بصورت گرد درآورده و به داخل کاسه بر می‌گردانیم روی کاسه را با نایلون می‌پوشانیم. هر گاه خمیر به اندازهٔ یک و نیم تا دو برابر ور آمد خمیر آماده است و مرحله نخست ور آمدن خمیر به پایان رسیده است.

نکات
  1. برای امتحان اینکه خمیر ور آمده‌است یا خیر انگشت خود را در داخل خمیر فرو می‌کنیم اگر جای انگشت به بصورت حفره باقی ماند، خمیر آماده است و اگر اثر انگشت با خمیر پر شد، خمیر هنوز آماده نشده‌است.
  2. اگر آب بیشتر از اندازه گرم شده باشد باعث کشته شدن مواد زندهٔ خمیرترش شده و خمیر ور نمی‌آید.
  3. اگر خمیر بیش از اندازهٔ لازم باقی بماند و پخت نشود، خمیر ترش شده و باید دور انداخته شود.
  • مرحله دوم ور آمدن
  • گاز خمیر در پایان مرحله نخست ور آمدن با فشردن خمیر یکبار خالی می‌شود.
  • خمیر ابتدا به هشت قسمت مساوی تقیسم شده هر قسمت بار دیگر به صورت مدور در آمده و به آن ۱۰ دقیقه استراحت داده می‌شود.
  • پس از استراحت خمیر هر قست در داخل پودر ذرت (در صورت تمایل) فرو برده شده و مسطح می‌شود. در داخل ماهیتابه بزرگ جهت ور آمدن با فاصله چیده می‌شود و یک بار دیگر جهت مسطح شدن بر روی قطعات با کف دست فشار آورده می‌شود.

هنگامیکه خمیر بار دیگر به اندازه دو تا دو برابر و نیم افزایش حجم پیدا کرد، مرحله دوم ور آمدن نیز به اتمام رسیده خمیر آماده طبخ است.

  • ماهیتابه را بر روی گاز گذاشته با درجه کم گاز ابتدا یک طرف مافین را پخته سپس پشت و رو کرده ۱۰ دقیقه دیگر می‌پزیم برای آخرین بار مافین را پشت و رو کرده ۵ دقیقه دیگر می‌پزیم. بطور کلی پخت مافین ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. 小黒, きみえ。 パンのきほん+1―家で焼きたて (基本料理に変身レシピが付いた。 扶桑社, 2004。 24。 ISBN ‎978-4594603557 

پیوند به بیرون[ویرایش]