کتاب آشپزی/مرغ شکم پر گیلانی

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد


مرغ شکم پر گیلانی از غذاهای سنتی گیلان است.

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم برای درست کردن مرغ شکم پر گیلانی به تعداد ۴ تا ۶ نفر:

  1. پیاز خلال شده ۱ عدد
  2. ازگیل یک عدد
  3. مرغ یک کیلویی
  4. رب آلوچه یا ازگیل ۳ تا ۴ قاشق سوپ خوری
  5. مغز گردوی آسیاب شده ۳۰۰ گرم
  6. سبزی معطر به اندازه لازم
  7. لیمو ترش ۲ عدد
  8. روغن به میزان لازم
  9. نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم

طرز تهیه:

در ابتدا باید کاسه‌ای کوچک تهیه و ۱/۲ و ۱ قاشق سوپ خوری رب آلوچه یا ازگیل را با مقداری نمک و فلفل و زردچوبه مخلوط کرده و سپس با مخلوط، داخل و بیرون مرغ را مزه دار و مرغ را به مدت یک شب داخل یخچال قرار بدهید.

بعد مدت زمان سپری شده، باید در کاسه‌ای دیگر گردوی آسیاب شده را به همراه باقی مانده رب، آب لیموترش و در صورت تمایل خودتان با سبزی معطر خرد شده کاملاً مخلوط کرده و شکم مرغ را پاره کنید و مواد مخلوط شده را داخل آن بریزید.

فر را روشن کرده و دما را بر روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار بدهید، تابه‌ای مناسب تهیه و کمی روغن داخلش ریخته و بر روی حرارت قرار بدهید. حالا مرغ را داخل تابه تفت داده تا به رنگ طلایی بشود، بلافاصله تابه را از روی حرارت بردارید. (مرغ را جدا کنید، تابه بهمراه روغن باقی مانده را کنار بگذارید بعد به آن نیاز دارید)

ظرفی تهیه کنید مرغ را داخلش قرار داده، با فویل ظرف را بپوشانید و به مدت ۱ ساعت داخل فر بگذارید. بعد از مدت زمان ذکر شده، فویل را از روی ظرف بردارید، مجدداً ظرف را به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه داخل فر قرار بدهید، روغنی که قبلاً کنار گذاشته بودید را روی مرغ ریخته و باید صبر کنید تا مرغ کاملاً برشته بشود.

بعد از برشته شدن و آماده شدن مرغ می‌توانید آن را بردارید و در ظرفی تزیین کرده و سرو کنید.

نکته: از گشنیز و جعفری خرد شده می‌توانید به عنوان سبزی‌های معطر استفاده کنید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]