پرش به محتوا

کتاب آشپزی/معمول

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

شیرینی معمول

نمونه معمول

دستور شماره یک[ویرایش]

مواد لازم:

  1. خرما ۳۰۰ گرم
  2. کره صد گرم
  3. آرد یک و یک چهارم پیمانه
  4. گلاب یک دوم قاشق غذاخوری
  5. شیر دو قاشق غذاخوری
  6. دارچین یک قاشق چایخوری

طرز تهیه: مواد لازم را آماده کنید و روی میز کار بگذارید. ظرف یا پاکت آرد را با قاشق هم بزنید، پیمانه‌ها را با قاشق پر کنید و سر پیمانه را صاف کنید. آرد رو حتماً دو بار الک کنید. شیر و کره باید هم دمای محیط باشند. می‌توانید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) استفاده کنید. درصورتیکه رژیم بدون لاکتوز دارید، شیر بادام را جایگزن شیر کنید.

برای آماده کردن مواد میانی، انواع خرماهای موجود در بازار قابل استفاده هستند. محدودیتی در نوع خرما وجود ندارد و فقط روش پوره کردن آن متفاوت است. برای لِه کردن خرمای نوع نرم، بدون هیچ ابزاری بعد از پوست کندن و هسته گرفتن، خرما را با چنگال لِه کنید؛ ولی اگر خرما از جنس سفت تر است، خرما را خرد کنید و با یک چهارم پیمانه آب روی حرارت ملایم بگذارید، تا جایی که خرما نرم و آب موجود بخار شود و بعد با چنگال له کنید. در بعضی سایت‌ها هم استفاده از چرخ گوشت یا غذاساز برای خرمای سفت توصیه شده است. خرماها را پوست بکنید و هسته را از وسطش در بیارید.

دارچین را اضافه کنید. می توانید میزان دارچین را نصف کنید و یک دوم قاشق چایخوری هِل اضافه کنید.

قبل از آماده کردن خمیر، فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد معادل ۳۵۰ درجهٔ فارنهایت یا درجهٔ ۴ فر روشن کنید تا گرم شود. سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بیندازید و آماده بگذارید. آرد الک شده را در یک کاسه تمیز بریزید.

خرما و ادویه را خوب با چنگال له کنید تا یکدست شود. وجود رگه‌های خرما مشکلی ایجاد نمی‌کند همین که یکدست شود کافیست. کاسه مواد میانی را کنار بگذارید و خمیر را آماده کنید.

کره را به آرد اضافه کنید و با نوک انگشتان یا چنگال از آرد روی کره بریزید و با هم مخلوط کنید. وقتی آرد به شکل خرده بیسکویت در آمد و کره مخلوط شد، شیر و گلاب را اضافه کنید. نیازی نیست کره و آرد یکدست شود، به شکل تیکه‌ای که دربیاید کافیست و مواد تر را اضافه کنید.

بعد از اضافه کردن مایعات، خمیر را به آرامی با دست ورز بدهید تا یکدست شود. وقتی خمیر یکدست شد کافیست. ورز زیاد باعث روغن انداختن خمیر می شود. خمیر و مواد میانی را کنار هم بگذارید.

از خمیر به اندازه یک گردو جدا کنید. می توانید این کار را با قاشق، به صورت چشمی و یا با استفاده از ترازوی آشپزخانه انجام بدهید. خمیر گوله شده را کف دست بگذارید و با استفاده از شصتِ دستِ دیگر، خمیر را پهن و گود کنید. می‌توانید قبل از فرم دادنِ خمیر، دستتون رو چرب کنید و مواد میانی را به شکل گوله‌های کوچک دربیارید تا کار راحت تر شود.

اینجوری میزان مواد میانی یکسان می‌شود و سرعت تهیه شیرینی‌ها هم بیشتر است، گلوله خرمایی رو لای هر خمیر باز شده می گذارید و بعد خمیر رو می‌بندید. یا می‌توانید به صورت چشمی با مواد میانی وسط خمیر را پر کنید. خمیر را کف دستتون بگذارید و به آرامی دستتون را ببندید تا لبه‌های خمیر به سمت هم بیاد. سر خمیر را به سمت هم فشار بدهید تا بسته شود. بین دو کف دست خمیر را بغلتانید تا به شکل توپی دربیاید.

شیرینی‌ها را روی سینی کاغذ انداخته بچینید. برای تزئین شیرینی، اگر قالب معمول دارید، که شیرینی‌ها را توی قالب بگذارید و فشار بدهید و بعد روی دست برگردونید. اگر قالب معمول ندارید، می‌توانید از مهر شیرینی برنجی استفاده کنید و روی هر شیرینی یک مهر بزنید. یا اینکه معمول‌ها را با کریمپر تزئین کنید. برای تزئین معمول با کریمپر، وسط شیرینی‌ها را کمی گود کنید. می‌توانید این کار را با انتهای قاشق چوبی یا دسته قالب انجام بدهید.

حالا با استفاده از کریمپر دور تا دور گودی ایجاد شده را طرح بیندازید. سینی شیرینی را به مدت ۲۰ دقیقه در فر گرم شده قرار بدهید. بعد از این مدت روی شیرینی‌ها طلایی و پایینش کمی تیره می شود. خمیر معمول بعد از پخت بسیار لطیف و شکننده است، پس به هیچ وجه تا سرد شدن شیرینی به آن دست نزنید. سینی را به مدت نیم ساعت روی توری خنک‌کننده بگذارید و بعد شیرینی‌ها را از روی سینی جدا کنید.