پرش به محتوا

کتاب آشپزی/موس کیک چای سبز

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

موس کیک راه راه[ویرایش]

از گوشه سینی فر بصورت اریب ابتدا مایه یک رنگ را بصورت نوار قرار می‌دهیم به نحوی که در فاصله دو نوار بتوان مایه یک رنگ دیگر را جا داد. در این تصویر سر قیف بزرگ است و بهمین علت نسبتاً نوارها پهن و عریض هستند.
عکس‌های تک تک مراحل کار
ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار توضیح
۱ تخم مرغ ۷ عدد، ۶ زرده تخم مرغ و ۷ سفیده برای سرقیف بزرگ و ۵ زرده تخم مرغ و ۶ سفیده برای سرقیف کوچک‌تر سفیده و زرده را از یکدیگر جدا می‌کنیم. تخم مرغ را زودتر از یخچال بیرون آورده تا بهتر کف کند.
۲ شکر ۱۲۰ گرم ۴۰ گرم داخل زرده و ۸۰ گرم داخل سفیده
۳ آرد الک شده ۱۱۵ گرم
۴ Corn starch نشاستهٔ ذرت ۱۸ گرم
۵ پودر کاکائوی خالص و پررنگ یا پودر چای یا پودر چای سبز (ماچا) ۱۵ گرم می‌توان از هر ماده رنگی حتی از رنگ‌های خوراکی نیز استفاده کرد.


۱. زرده تخم مرغ را به همراه یک سوم شکر بحدی با تخم مرغ همزنی بهم می‌زنیم که تقریباً سفید و سفت شود. برای امتحان از سفت شدن آن با تخم مرغ هم زنی سعی کنید حرفی را با چکیدن مایه بر روی آن بنویسید اگر این حرف مدتی شکل خود را توانست حفظ کند تخم مرغ خوب پف کرده و سفت شده‌است.

۲. سفیده تخم مرغ را به همراه دو سوم شکر بهم می‌زنیم تا کاملاً سفت شود.

۳. آرد و نشاستهٔ ذرت را از الک گذرانده به سفیدهٔ تخم مرغ‌ها اضافه می‌کنیم و خوب با لیسک پلاستیکی بهم می‌زنیم.

۴. سفیده و زرده را با یکدیگر با لیسک مخلوط می‌کنیم. نصف مایه را با یک ماده رنگی (پودر چای یا کاکائو و غیره) مخلوط می‌کنیم.

۴. هر مایه را بطور جداگانه در داخل قیفی که یک سرقیف بدون دندانه به آن وصل است می‌ریزیم. در داخل سینی فر کاغذ روغنی را پهن می‌کنیم. از گوشه سینی فر بصورت اریب ابتدا مایه یک رنگ را بصورت نوار قرار می دهیم به نحوی که در فاصله دو نوار بتوان مایه یک رنگ دیگر را جا داد. وقتی تمام سینی با نوارهای اریب یک رنگ پر شد نوار به رنگ دیگر را لا به لای این نوارها به نحوی که در سینی جای خالی باقی نماند می ریزیم

۵. در فر که از قبل گرم شده با حرارت ۱۷۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه می‌پزیم. پس از پخت روی پنجره فر آن را گذاشته تا بخار آن برود.

۶. یکی از روش‌های بکار بردن این کیک برای قالب موس اینست که مانند موس قبلی نوارهایی به عرض دیواره های قالب از این کیک پخته شده می‌بریم. این نوارها دیواره‌های قالب گرد را تشکیل می‌دهند. برش دوم را هم بصورت گرد می‌بریم تا در کف قالب قرار گیرد. بهتر است کف قالب و دیواره‌ها کاملاً با کیک بدون باقی گذاشتن درز پوشانده شوند.

موس چای سبز[ویرایش]

موس کیک چای سبز که با این دستور درست شده است. قطر قالب ۱۵ سانتیمتر است. این قالب نسبت به این مواد کوچک است. مایه باقیمانده را می‌توان در ظرف ژله ریخت و شکل داد.

این مقدار مواد برای پر کردن یک قالب گرد با قطر ۱۵ تا ۱۸ سانتیمتر مناسب است. مقدار تمامی مواد را می‌توان بر اساس اندازه قالب به تناسب کم یا زیاد کرد.

ترتیب نام مادهٔ غذایی مقدار
۱ شیر ۱۸۰ میلی لیتر
۲ ژلاتین ۹ گرم. زودتر در ۵۰ میلی لیتر آب سرد خیسانده شود.
۳ پودر چای سبز (ماچا) ۹ گرم. با شکر مخلوط شود.
۴ شکر ۹۰ گرم. با پودر چای مخلوط شود. 
۵ خامه زده شده (شکر برای خامه لازم نیست) ۱۸۰ گرم
۶ لیکور چای سبز ماچا ۵ میلی‌لیتر در دستور اصلی آمده است در صورت عدم دسترسی لازم نیست.

۱. شیر را بر روی حرارت گذاشته قبل از جوشیدن بر می‌داریم. شیر را با شکر و پودر چای مخلوط می‌کنیم. ژلاتینی را که از قبل خیس شده را به این مایه اضافه می‌کنیم و مواد را از صافی چای می‌گذرانیم. پس از آنکه مایه حرارت خود را کاملاً از دست داد. خامه زده شده را با مایه مخلوط می‌کنیم. مایه پس از اینکه کمی سفت شد در داخل قالبی که اطراف و کف آن با کیک پوشانده شده ریخته می‌شود.

باید توجه داشت که این موس خاصیت روان بودن دارد و در صورتیکه هنوز ژلاتین اثر خود را نشان نداده در توی قالب کیک حلقه‌ای و بدون ته ریخته شود ممکن است از درزها و قسمت‌هایی از قالب که بخوبی با کیک پوشانده نشده بیرون بزند. بنابراین بهتر است هنگامی که مایه کمی حالت نیمه جامد بخود گرفت و شیر حالت روانی خود را از دست داد در داخل مایه حلقه‌ای ریخته شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

کتاب آشپزی/موس کیک