کتاب آشپزی/نازخاتون

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد

خورش ناز خاتون یکی از چندین غذای سنتی و محلی شمال ایران، مخصوصا استان مازندران است.[۱]


دستور شماره یک[ویرایش]

نازخاتون (غذای ویژه شمال ایران) مواد لازم:

 1. بادنجان قلمی ۸ عدد
 2. گوجه فرنگی درشت ۵ عدد
 3. آب غوره یک دوم لیوان
 4. نعنای خشک یک قاشق غذا خوری
 5. پیاز رنده شده ۳ قاشق سوپ خوری
 6. گل پر یک قاشق غذاخوری
 7. آب انار ۲ لیوان

طرز تهیه:

بادنجان‌ها را می‌توان کبابی کرد و یا در صورت دلخواه آنها را در فر به مدت نیم ساعت قرار داد تا نرم شوند. سپس پوست می‌کنیم و خوب ساطوری می‌کنیم.

در این زمان مقداری آبجوش روی گوجه فرنگی‌ها می‌ریزیم تا پوست آنها به راحتی کنده شود. سپس گوجه‌ها را خرد کرده و کنار می‌گذاریم.

آنگاه بادنجان ساطوری شده را همراه با آب انار و آب غوره می‌گذاریم تا آهسته بجوشد و غلیظ شود. پس از آن گل پر، نعنا و پیاز رنده شده را ریخته و از روی شعله بر می‌داریم و با گوجه فرنگی خرد شده مخلوط کرده و در ظرف می‌کشیم. سپس با مقداری گردوی خرد شده تزیین می‌کنیم.


دستور شماره دو[ویرایش]

 1. گوشت مغز ران _ ۱ کیلو
 2. سبزی (نعناع و جعفری) _ نیم کیلو
 3. بادنجان قلمی ریز _ ۶ عدد
 4. آبغوره _ ۳ قاشق سوپخوری
 5. نمک و فلفل _ به اندازه کافی

طرز تهیه:

گوشت را قطعه قطعه نموده و شسته با دو لیوان آب می‌گذاریم بپزد. سبزی را تمیز می‌کنیم و میشوئیم. آب سبزی که کاملا گرفته شد ریز خرد می‌کنیم و بعد سبزی را با روغن سرخ کرده داخل گوشت می‌ریزیم تا سبزی هم پخته شود. آبغوره ونمک و فلفل را به آن اضافه مینمائیم و می‌گذاریم خورش آهسته بجوشد. آنگاه بادنجان‌ها را پوست کنده با روغن فراوان سرخ می‌کنیم، تا مغز پخت شود. بادنجانها را بعداز آنکه گوشت و سبزی خوب پخت روی آن چیده دم می‌کنیم، بعداز نیمساعت که خورش جا افتاد برمیداریم و در دیس می‌کشیم.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نازخاتون». همشهری آنلاین. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 2014-02-06. بازبینی‌شده در ‎۱۶ بهمن ۱۳۹۲. 
 • دستور شماره یک از وبگاه آشپزی ایرانی. غذاهای محلی. انواع کوکو. آش. پلو. خورش. آبگوشت. کباب. شامی. شیرینی. بستنی. کوفته. دلمه. برانی. مربا. فالوده. شربت، ذکر آدرس وبگاه‎ها به علت فنی امکانپذیر نیست.