کتاب آشپزی/نان تیری

ویکی‎کتاب، کتابخانهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نان تیری در بختیاری، نانی شبیه به نان لواش است که به زبان بختیاری به آن "تیری"می‌گویند. ضخامت این نان تا ۲ میلی‌متر، قطر آن بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر وشکل آن دایره‌ای است. وزن تقریبی یک عدد نان تیری حدود ۱۵۰ گرم است. این نان ازآرد گندم تهیه می‌شود.

دستور شماره یک[ویرایش]

نام دیگر این نان، نان تابه‌ای است. طرز تهیه:

برای پخت نان تیری به آب، آرد و نمک احتیاج داریم.

طرز تهیه نان تیری: ابتدا به آب کمی نمک اضافه می‌کنیم، سپس آرد را درون آب می‌ریزیم وآن را چنگ می‌زنیم تا خمیری یک دست درست شود، خمیر را به گلوله‌های هم اندازه که چونه نام دارد تقسیم می‌کنیم. چونه‌ها را روی یک سطح صاف قرار داده و با یک وردنه به نام تیر آن را صاف می‌کنیم. چونه‌های صاف شده را روی تابه از قبل گرم شده می‌اندازیم تا بپزد. نان تیری با هنرمندی دستان زنان عشایر پخته می‌شود که بسیار خوشمزه است.

در عشایر برای تهیه این نان ابتدا آرد را از حور (خورجین مخصوص نگهداری آرد) خارج کرده و به اندازه مورد نیاز در سفره‌ای گلیم بافت آن را الک می‌کنند. سپس آن را درون ظرفی فلزی خمیر می‌کنند. خمیر در مدتی کمتر از نیم ساعت آماده است. وسپس خمیر چانه شده را با چوبی بنام تیر بر روی سکویی چوبی که توسی نام دارد پهن کرده وسپس خمیر نازک شده را بر روی سینی پهن آهنی بنام تاوه، که بر روی شعله آتش قرار دارد برای پخت قرار می‌دهند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]